Osta Canon EOS R8 + LP-E17, anna vaihdossa Canon EOS 6D Mark II
Huom! Vaihda parempaan tarjousta ei voi yhdistää muihin kampanjoihin.
Swap It! Osta uusi kamera ja tuo käytetty kamerasi meille.
Normaalikuntoisessa vaihtolaitteessa saa olla vähäisiä käytön jälkiä, laitteen on oltava täysin kunnossa ja toimiva.
Mukaan on sisällyttävä kaikki perusvarusteet. Kameroiden perusvarusteet: akku, laturi, kaulahihna, runkotulppa, etsimen suojakumi, usb-kaapeli. Sisällytä mukaan myös av-kaapeli ja käyttöohje, mikäli mahdollista.
Kameran kuvausmäärä voi vaikuttaa lopulliseen hintaan.
Kampanjatuotteen välirahan voi maksaa verkkokauppaan ja tuotteen voi noutaa Helsingin, Oulu, Tampereen tai Turun myymälästä tai tilata suoraan haluttuun osoitteeseen.
Vaihtokauppa onnistuu myös tulemalla käytettyjen laitteiden kanssa suoraan Helsingin, Oulun, Tampereen tai Turun myymälään.
Nouto myymälästä: Noudon yhteydessä toimita vaihtolaite myymälään. Vaihtolaitteen kunto tarkistetaan ja mikäli huomautettavaa ei ole, uusi laite vaihtaa omistajaa.
Postitettava lähetys: Maksa kampanjatuote verkkokauppaamme välirahalla ja toimita vaihtolaite sekä kopio tilausvahvistuksesta perille toimitettuna osoitteeseen:
Rajala Pro Shop Mikonkatu
Swap It
Mikonkatu 7
00100 Helsinki
Uusi laite toimitetaan heti, kun vaihtolaitteen kunto on tarkastettu. Väliraha perustuu normaalikuntoiseen vaihtolaitteeseen, joka sisältää tarvittavat perusvarusteet.
Mikäli kunnossa on huomautettavaa tai kuvausmäärä on suuri, voi väliraha olla ilmoitettua suurempi. Jos vaihtolaite on viallinen tai huonokuntoinen, voidaan laite sekä maksettu väliraha palauttaa asiakkaalle.
Canon EOS R8 on kompakti täyden
kennokoon järjestelmäkamera, joka antaa käyttäjälleen EOS R6 Mark II:sta
tuttuja ominaisuuksia huomattavasti edullisemmassa ja
käytännöllisemmässä paketissa.
Canon EOS R8:n 24,2 megapikselin
täysikokoinen CMOS-kennon lukunopeus on luokkansa huipputasoa, ja se
mahdollistaa esimerkiksi sarjakuvauksen jopa 40 kuvan sekuntinopeudella,
sekä hyvän kohinansiedon korkeilla ISO-arvoilla. Nämä ominaisuudet
yhdistettynä kennon laajaan dynaamiseen alueeseen, EOS R8 on loistava
valinta erityisesti liikkuvienkin kohteiden kuvaamiseen hämärässä
valaistuksessa.
EOS R8 omaksuu Canonin lippulaivamallien
tehokkaita video-ominaisuuksia. Kennon 6K-tarkkuudesta ylinäytteistetty
(oversampled) 4K 60fps videokuvaus onnistuu koko kennon leveydeltä, ja
hidastetun videon kuvaus onnistuu Full HD laadulla jopa 180fps. Canon
EOS R8 tukee Canon Log 3 -tallennusta kameran sisäisesti 10-bit YCbCr
4:2:2 -värisyvyydellä ja H.265 pakkauksella. HDR PQ ja HDR Movie -tiloja
taas voi hyödyntää HDR-työnkuluissa. Kameralla voi kuvata
yhtäjaksoisesti jopa kaksi tuntia.
EOS R8 -järjestelmäkamerassa
on sama huipputehokas ja luotettava Dual Pixel CMOS AF II
-automaattitarkennusjärjestelmä kuin EOS R6 Mark II:ssa. Älykäs
järjestelmä osaa tunnistaa ja seurata ihmisiä, eläimiä ja erilaisia
ajoneuvoja, ja tarkentaa kohteeseen jopa 0,03 sekunnissa.
Silmätunnistusta käyttäessä kuvaaja voi valita, kumpaan silmään kamera
tarkentaa.
Akun ja muistikortin kanssa vain 461 grammaa painava
EOS R8 on tähän mennessä kevyin täysikennoinen EOS R -järjestelmäkamera.
Kamerassa on korkearesoluutioinen 2.36 miljoonan pisteen elektroninen
etsin 120fps päivitysnopeudella. EOS R8 on yhteensopiva nopeiden UHS-II
SD-muistikorttien kanssa. Kamerassa on kattavat tietoliikenneyhteydet,
kuten 2,4GHz Wi-Fi ja Bluetooth kuvien vaivattomaan jakamiseen, ja
WPA/WPA2/WPA3-Personal -salaus pitää datan turvassa. EOS R8 on myös iOS
MFI -sertifioitu, mikä mahdollistaa kuvien ja videoiden siirtämisen
suoraan iOS -laitteille. EOS R8 voi käyttää webkamerana USB-liitännän
kautta.
| Kennotyyppi | 35mm Full Frame |
|---|---|
| Megapikseliä | 24,2 |
| Prosessori | DIGIC X |
| ISO-herkkyysalue | 100 - 102400 (50 - 204800) |
| Tallennusmuoto | JPEG, RAW, HEIF, C-RAW |
| Videoformaatti | H.264, MP4, H.265 |
| Videotaajuus | 3840 x 2160p: 60, 50, 30, 25, 24 fps 1920 x 1080p: 180, 150, 120, 100, 60, 50, 30, 25, 24 fps |
| Kuvasuhde | 1:1, 4:3, 16:9, 3:2 |
| Mikrofoni | Sisäänrakennettu stereomikrofoni |
| Etsin | Elektroninen |
| Etsimen peitto | 100% |
| Etsimen resoluutio | 2.36 MP |
| Näyttö | Kääntyvä, Kosketus, 3", 1 620 000 pistettä |
| Tarkennuspisteitä | 1053 pistettä, Vaihetarkennus |
| Tarkennustapa | Ennakoiva tarkennus, Itselaukaisu, Seuraava tarkennus, Kertatarkennus, Jatkuva tarkennus, Kosketustarkennus, Jatkuva kuvaus automaattitarkennuksella, Kasvojentunnistus |
| Kuvausohjelmat | Automaattinen, Suljinajan esivalinta, Aukon esivalinta, Manuaali |
| Valotuksen korjaus | +/-3 EV (1/3 EV, 1/2 EV) |
| Suljinaika max. | 30 s |
| Suljinaika min. | 1/16000 s |
| Itselaukaisin | 2 s, 10 s |
| Sarjakuvausnopeus | 40 kuvaa/s |
| Objektiivikiinnitys | Canon RF |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| WiFi | Kyllä |
| Muistikortti | SD, SDHC, SDXC |
| Liitännät | 3.5mm kuulokeliitäntä, HDMImicro, 3.5mm Mic, Bluetooth, USB-C |
| Akku | LP-E17 |
| Mitat | 132.6 x 86.1 x 70.1 mm |
| Paino | 461 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 24 kk |
- Helsinki, MikonkatuTilapäisesti loppu
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereVarmista saatavuus
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuSaatavissa
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Kennotyyppi | 35mm Full Frame |
|---|---|
| Megapikseliä | 24,2 |
| Prosessori | DIGIC X |
| ISO-herkkyysalue | 100 - 102400 (50 - 204800) |
| Tallennusmuoto | JPEG, RAW, HEIF, C-RAW |
| Videoformaatti | H.264, MP4, H.265 |

