Sony FX6 + FE C 16-35mm T3.1 G

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Sony FX6 Cinema Line -kameran täysikokoinen kuvakenno ja ylivertainen herkkyys tarjoavat sisällöntuottajille mullistavaa suorituskykyä pienessä koossa.
Uraauurtavat videotoiminnot vievät kuvauksen uudelle tasolle sisältäen muun muassa elokuvamaiset tyylit, ammattimaiset käyttöliittymät ja elektronisen kääntyvän harmaasuotimen.
- Täyden kennon teho, korkea herkkyys ja elokuvamaiset tyylit
- Uraauurtavat videotoiminnot, kuten reaaliaikainen Eye AF ja kasvontunnistus
- Korkean kuvataajuuden 4K (QFHD) -tallennus 120 kuvaa/s
- Sisäinen elektroninen kääntyvä ND-suodin
- S-Cinetone tuottaa elokuvamaiset värit
Huom! Uusi ohjelmistopäivitys v6.00 (julkaistu 18.3.2026) tuo kameraan lukuisia parannuksia ja lisäominaisuuksia!
Esimerkkinä uusi BIG6 näyttötila, jonka avulla muutat helposti videoasetuksia.
Katso kaikki parannukset ja toiminnot täältä
| Kennotyyppi | 35mm Full Frame, CMOS, Exmor R |
|---|---|
| Megapikseliä | 10,2 |
| ISO-herkkyysalue | 800 (320 - 409600) |
| Videoformaatti | H.264, XAVC-L, XAVC-I |
| Videotaajuus | XAVC-I 4:2:2 10-Bit: 4096 x 2160p: 60, 50, 30, 25, 24 fps 3840 x 2160p: 60, 50, 30, 25, 24 fps 1920 x 1080p: 60, 50, 30, 25, 24 fps XAVC-L 4:2:0 8-Bit: 3840 x 2160p: 60, 50, 30, 25, 24 fps XAVC-L 4:2:2 10-Bit: 1920 x 1080p: 60, 50, 30, 25, 24 fps |
| Kuvasuhde | 17:9 |
| Mikrofoni | Sisäänrakennettu monomikrofoni, Sisäänrakennettu stereomikrofoni |
| Etsin | Erillinen |
| Näyttö | Kääntyvä, Kosketus, 3.5", 2 760 000 pistettä |
| Suljinaika max. | 1 s |
| Suljinaika min. | 1/8000 s |
| Objektiivikiinnitys | Sony FE |
| WiFi | Kyllä |
| Muistikortti | CFexpress Type A, SD, SDHC, SDXC |
| Liitännät | 3.5mm kuulokeliitäntä, HDMI, 2x XLR, microUSB, 2.5mm Remote, USB-C, BNC |
| Mitat | 153 x 116 x 114 mm |
| Paino | 890 g |
| Väri | Musta |
- Helsinki, MikonkatuVarmista saatavuus
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Kennotyyppi | 35mm Full Frame, CMOS, Exmor R |
|---|---|
| Megapikseliä | 10,2 |
| ISO-herkkyysalue | 800 (320 - 409600) |
| Videoformaatti | H.264, XAVC-L, XAVC-I |
| Videotaajuus | XAVC-I 4:2:2 10-Bit: 4096 x 2160p: 60, 50, 30, 25, 24 fps 3840 x 2160p: 60, 50, 30, 25, 24 fps 1920 x 1080p: 60, 50, 30, 25, 24 fps XAVC-L 4:2:0 8-Bit: 3840 x 2160p: 60, 50, 30, 25, 24 fps XAVC-L 4:2:2 10-Bit: 1920 x 1080p: 60, 50, 30, 25, 24 fps |
| Kuvasuhde | 17:9 |

















