Tuote | Määrä | Hinta |
---|
Leica Noctivid 8x42 kiikari, musta

MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
---|---|---|
| ||
Leica Noctivid 8x42 -kiikareiden mekaaninen suorituskyky on huippuluokkaa. Ulkoisesti yksinkertainen runko on tyylikäs ja ergonominen, ja kätesi asettuvat siihen luonnollisesti. Vaikka kiikarit painavat noin 853 grammaa, niiden tasapainotus on erinomainen, mikä tekee niiden käsittelystä miellyttävää, koska painopiste sijaitsee sopivasti kämmenen kohdalla. Kumipinnoite ja metallirungon kovapinnoite suojaavat kiikaria kovassakin käytössä.
Okulaarien säätö ja tarkennusrenkaan tuntuma ovat erinomaisia. Silmäetäisyys on 19 mm, joten Noctivid sopii hyvin myös silmälasien käyttäjille.
Optiikassa käytetään Leican parhaita SCHOTT HT -linssejä ja Aquadura-pinnoitetta ulommissa elementeissä. Valonläpäisy on jopa 92%, mikä tekee näistä kiikareista erinomaisen valinnan aamuhämärässä ja illansuussa. Testeissä ne ovat saaneet kiitosta koko kuvan alueen terävyydestä ja värintoistosta. Kiikarit ovat vesitiiviit ja paineenkestävät jopa 5 metrin syvyyteen asti, joten ne eivät huurustu sateella.
Tekniset tiedot:
- Suurennos: 8x
- Etulinssin läpimitta: 42 mm
- Okulaariaukon läpimitta / Exit pupil: 5,2 mm
- Silmän ja okulaarin välinen etäisyys: 19 mm
- Näkökenttä: 135 m / 1000 m
- Näkökenttä: 7,7°
- Lähin tarkennusetäisyys: 1,9 m
- Diopterin säätö (vasen/oikea): +- 4 dpt
Silmien välinen etäisyys: 56 - 74 mm
Sääsuojaus | Kyllä |
---|---|
Prisma Tyyppi | Kattoprisma |
Suurennos | 8x |
Objektiivin halkaisija (mm) | 42 |
Lähtöaukko (mm) | 5.2 |
Silmäetäisyys (mm) | 19 |