Nikkor Z 28mm f/2.8 SE -objektiivi
-
Nikon Z fc + Z 28mm f/2.8 SE -järjestelmäkamera1 049,00 € Normaali hinta 1 299,00 €

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Säästä Nyt -kampanja 30.4.-27.7.2026
Osta Nikonin säästökampanjaan kuuluva tuote ja saat välittömän alennuksen! Alennus on jo vähennetty hinnasta, joten sinun ei tarvitse rekisteröidä tuotteita.
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Nikkor Z 28mm f/2.8 SE on erittäin kevyt ja kompakti kiinteän polttovälin laajakulmaobjektiivi, jossa on hyvä f/2.8 valovoima.
28mm polttoväli tuottaa yksityiskohtaisen kuvan reunasta reunaan. f/2.8 aukko tuottaa tyylikkään bokeh-efektin pitäen kohteen tarkkana samalla kuin tausta jää tyylikkään sumeaksi. Lisäksi suuri valovoima mahdollistaa hämärässä kuvaamisen ilman erillistä valoa. Nopea ja lähes äänetön automaattitarkennus sopii erinomaisesti niin still- kuin videokuvaamiseenkin.
SE -special edition takaa nykypäivän laatuvaatimukset tekniikaltaan ja kuvanlaadultaan, mutta ylläpitää klassista ulkoasua. Objektiivin lähin tarkennusetäisyys on 19cm ja siihen sopii 52mm kierteellä varustetut suotimet.
Nikkor Z - 5 vuoden pidennetty takuu!
Osta Nikkor Z -sarjaan kuuluva objektiivi ja saat 5 vuoden pidennetyn takuun rekisteröityäsi tuotteen Nikonin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
| Objektiivityyppi | Vakiozoom |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Kinovastaavuus | 42mm |
| Katselukulma | 53° |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/2.8 |
| Pienin aukko | f/16 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 19.2 cm |
| Suurennussuhde | 0.2x |
| Linssirakenne | 9/8 |
| Himmennin | 7 |
| Suotimen halkaisija | 52 mm |
| Sääsuojaus | Ei |
| Myyntipaketin Sisältö | Nikkor Z 28mm f/2.8 SE -objektiivi, etusuojus LC-52B, takasuojus LF-N1 |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 71.5 x 43 mm |
| Paino | 160 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuTilapäisesti loppu
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluVarmista saatavuus
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Vakiozoom |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Kinovastaavuus | 42mm |
| Katselukulma | 53° |
| Kuvanvakaaja | Ei |










