Nikkor Z 40mm f/2 -objektiivi

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Säästä Nyt -kampanja 30.4.-27.7.2026
Osta Nikonin säästökampanjaan kuuluva tuote ja saat välittömän alennuksen! Alennus on jo vähennetty hinnasta, joten sinun ei tarvitse rekisteröidä tuotteita.
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Nikkor Z 40mm f/2 on kevyt, kompakti ja valovoimainen kiinteän polttivälin objektiivi, joka tarjoaa luonnollisen kuvakulman.
40mm polttoväli mukailee ihmissilmän luonnollista näkymää, jonka vuoksi objektiivi soveltuukin erinomaisesti muoto- henkilö- ja yleiskuvaamiseen niin matkoilla, kuin kaduilla tai tapahtumissakin. Objektiivi sopii hyvin myös vloggaamiseen sekä haastatteluiden videokuvaamiseen.
Suuri f/2 valovoima tuottaa tyylikkään bokeh-efektin, jossa kohde pysyy erittäin tarkkana taustan jäädessä tyylikkään sumeaksi. Myös hämärässä kuvaaminen onnistuu ilman erillistä valoa.
Nopea, tarkka ja lähes äänetön automaattitarkennus reagoi nopeisiinkiin tilanteisiin luotettavasti eikä aiheuta ylimääräisiä häiriöääniä videokuvaamisessa.
Kompaktin ja sääsuojatun rakenteen ansiosta objektiivi kulkee kaikkialla mukana ja soveltuu käytettäväksi hankalissakin kuvausolosuhteissa.
Objektiivin lähin tarkennusetäisyys on 29cm ja siihen sopii 52mm kierteellä varustetut suotimet.
Nikkor Z - 5 vuoden pidennetty takuu!
Osta Nikkor Z -sarjaan kuuluva objektiivi ja saat 5 vuoden pidennetyn takuun rekisteröityäsi tuotteen Nikonin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
| Objektiivityyppi | Normaali |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | 57° |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/2 |
| Pienin aukko | f/16 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 29 cm |
| Suurennussuhde | f0.17x |
| Linssirakenne | 6/4 |
| Himmennin | 9 |
| Suotimen halkaisija | 52 mm |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| Tarkennusmoottori | Askelmoottori |
| Myyntipaketin Sisältö | Nikkor Z 40mm f/2 -objektiivi, etusuojus LC-52B, takasuojus LF-N1 |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 70 x 46 mm |
| Paino | 170 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuVarmista saatavuus
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluVarmista saatavuus
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Normaali |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | 57° |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/2 |










