Nikkor Z DX 24mm f/1.7 -objektiivi

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Säästä Nyt -kampanja 30.4.-27.7.2026
Osta Nikonin säästökampanjaan kuuluva tuote ja saat välittömän alennuksen! Alennus on jo vähennetty hinnasta, joten sinun ei tarvitse rekisteröidä tuotteita.
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Nikkor Z DX 24mm f/1.7 on erittäin kevyt, kompakti ja valovoimainen laajakulmaobjektiivi, joka sopii erinomaisesti joka päiväiseen katu- maisema- ja muotokuvaamiseen.
Nikkor Z DX -objektiivi sopii Nikon Z -sarjan APS-C kennon järjestelmäkameroille tarjoten 61 asteen luonnollisen kuvakulman. Suuri f/1.7 valovoima tuottaa tyylikkään bokeh-efektin, jossa tausta jää tyylikkään sumeaksi kohteen pysyessä terävänä. Suuri valovoima mahdollistaa kuvaamisen myös hämärässä ilman erillistä salamaa tai valoa.
Objektiivi on varustettu nopealla ja lähes äänettömällä STM-askelmoottorilla, jonka ansiosta tallennat nopeastikin vastaan tulevat tilanteet tarkasti niin still- kuin videokuvauksessakin.
Objektiivi on pöly- ja roiskesuojattu, jonka ansiosta kuvaaminen onnistuu heikommissakin sääolosuhteissa. Mukana tuleva HN-42 vastavalosuoja estää hajavalon ja heijastuksien näkymistä kuvissa ja suojaa etulinssiä iskuilta. Objektiiviin lähin tarkennusetäisyys 18cm ja siihen on sopii kaikki 46mm kierteellä varustetut suotimet.
Nikkor Z - 5 vuoden pidennetty takuu!
Osta Nikkor Z -sarjaan kuuluva objektiivi ja saat 5 vuoden pidennetyn takuun rekisteröityäsi tuotteen Nikonin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
| Objektiivityyppi | Laajakulma |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z DX |
| Kinovastaavuus | 36 mm |
| Katselukulma | 61° |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/1.7 |
| Pienin aukko | f/11 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 18 cm |
| Suurennussuhde | 0.19x |
| Linssirakenne | 9/8 |
| Himmennin | 7 |
| Suotimen halkaisija | 46 mm |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| Tarkennusmoottori | Askelmoottori |
| Myyntipaketin Sisältö | Objektiivi, HN-42 -vastavalosuoja, etu- ja takasuoja |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 70 x 40 mm |
| Paino | 135 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuTilapäisesti loppu
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuVarmista saatavuus
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Laajakulma |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z DX |
| Kinovastaavuus | 36 mm |
| Katselukulma | 61° |
| Kuvanvakaaja | Ei |












