Nikkor Z MC 50mm f/2.8 Macro -objektiivi

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Säästä Nyt -kampanja 30.4.-27.7.2026
Osta Nikonin säästökampanjaan kuuluva tuote ja saat välittömän alennuksen! Alennus on jo vähennetty hinnasta, joten sinun ei tarvitse rekisteröidä tuotteita.
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Nikkor Z MC 50mm f/2.8 Micro on erittäin kevyt, kompakti ja valovoimainen makro-objektiivi, joka tarjoaa 1:1 kuvaussuhteellaan vaikuttavia lähikuvia.
Objektiivin nopea, tarkka ja lähes äänetön tarkennus soveltuu niin still- kuin videokuvaamiseenkin. 50mm polttoväli soveltuu hyvin joka päiväiseen yleiskuvaamiseen, kuin myös yksityiskohtaisien makrokuvien ottamiseen. Objektiivin lähin tarkennusetäisyys on vain 16 cm.
Suuri f/2.8 valovoima tuottaa tyylikkään bokeh-efektin kuviin yhdessä 9-himmenninlehden kanssa sekä mahdollistaa kuvaamisen hämärässäkin ilman erillistä valoa.
Optiikan etulinssin fluoriittipinnoite hylkii vettä ja likaa pitäen linssin puhtaana. Objektiiviin sopii 46mm kierteellä olevat suotimet.
Nikkor Z - 5 vuoden pidennetty takuu!
Osta Nikkor Z -sarjaan kuuluva objektiivi ja saat 5 vuoden pidennetyn takuun rekisteröityäsi tuotteen Nikonin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
| Objektiivityyppi | Makro |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | FX: 47°, DX: 31° 30' |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/2.8 |
| Pienin aukko | f/22 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 16 cm |
| Suurennussuhde | 1x |
| Linssirakenne | 10/7 |
| Himmennin | 9 |
| Suotimen halkaisija | 46 mm |
| Sääsuojaus | Ei |
| Tarkennusmoottori | Ultraäänimoottori |
| Myyntipaketin Sisältö | Nikkor Z MC 50mm f/2.8 Macro -objektiivi, etusuojus LC-46B, takasuojus LF-N1, vastavalosuoja HN-41, objektiivilaukku CL-C1 |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 74.5 x 66 mm |
| Paino | 260 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuVarmista saatavuus
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuVarmista saatavuus
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Makro |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | FX: 47°, DX: 31° 30' |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/2.8 |









