Olympus OM-D E-M5 Mark III -järjestelmäkamera, hopea KÄYTETTY
Olympus OM-D E-M5 Mark III -järjestelmäkamera juhlistaa Olympuksen 100-vuotista taivalta kompaktien ja laadukkaiden kameroiden saralla.
Erittäin nopea ja suorituskykyinen E-M5 Mark III on varustettu 20,4 megapikselin Live MOS -kennolla, tehokkaalla TruePic VIII -prosessorilla sekä 5-akselisella kuvanvakaajalla. Kaikki tämä löytyy vain noin 400 grammaa painavasta kompaktista rungosta, joka on lisäksi roiske-, pöly- ja pakkassuojattu -10°C:seen asti.
Vaihetarkennukseen perustuva AF-järjestelmä on varustettu 121 ristikkäistyyppisellä tarkennuspisteellä, joka takaa nopean ja tarkan tarkennuksen niin still- kuin videokuvauksessakin. 4K -videokuvaus onnistuu 30 kuvan sekuntinopeudella sekä Full HD -kuvaus jopa 120 kuvan sekuntinopeudella.
E-M5 Mark III -kamerassa on 3" kääntyvä kosketusnäyttö, jonka avulla kuvaaminen onnistuu vaivattomasti hankalistakin kuvakulmista. Selkeän 2.36 miljoonan pisteet elektronisella etsimellä kuvaaminen onnistuu kirkkaassakin auringon paisteessa ja etsin näyttää kuvan juuri sellaisena, kun se on kuvan oton jälkeenkin.
WiFi-yhteyden avulla kameraa voidaan etäohjata älylaitteen kautta sekä kuvat saadaan nopeasti siirrettyä sosiaaliseen mediaan. Kamerassa on 3.5mm mikrofoniliitäntä, jonka myötä E-M5 Mark III sopii erinomaisesti vloggaajille ja muille videokuvaajille.
| Kuntoluokitus | Vähän käytetty |
|---|---|
| Mekaaninen kunto | Hyvä |
| Laukaisumäärä | 16062 |
| Vaihtolaitemyymälä | Helsinki Mikonkatu |
| Kennotyyppi | Live MOS, MicroFourThirds |
| Megapikseliä | 20,4 |
| Prosessori | TruePic VIII |
| ISO-herkkyysalue | 200-25600 (64-25600) |
| Tallennusmuoto | JPEG, RAW |
| Videoformaatti | MOV, MPEG-4, H.264 |
| Videotaajuus | 4096 x 2160p: 24 fps 3840 x 2160p: 30, 25 ,24 fps 1920 x 1080p: 60, 50, 30, 25, 24 fps 1280 x 720p: 60, 50, 30, 25, 24 fps |
| Kuvasuhde | 4:3, 16:9, 3:2, 6:6, 3:4 |
| Mikrofoni | Sisäänrakennettu stereomikrofoni |
| Etsin | Elektroninen |
| Etsimen peitto | 100% |
| Etsimen resoluutio | 2.36 MP |
| Näyttö | Kääntyvä, Kosketus, 3", 1 037 000 pistettä |
| Tarkennuspisteitä | 121 pistettä, Kontrastitarkennus, Vaihetarkennus |
| Tarkennustapa | Ennakoiva tarkennus, Itselaukaisu, Seuraava tarkennus, Kertatarkennus, Jatkuva tarkennus, Kosketustarkennus, Kasvojentunnistus |
| Kuvausohjelmat | Automaattinen, Suljinajan esivalinta, Aukon esivalinta, Manuaali |
| Valotuksen korjaus | +/-5 EV (1/3 EV) |
| Suljinaika max. | 60 s |
| Suljinaika min. | 1/32000 s |
| Itselaukaisin | 2 s, 12 s, Valinnainen |
| Sarjakuvausnopeus | 10 kuvaa/s |
| Polttovälikerroin | 2x |
| Objektiivikiinnitys | Micro Four Thirds (MFT) |
| Kuvanvakaaja | 5-akselinen |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| WiFi | Kyllä |
| Muistikortti | SD, SDHC, SDXC |
| Liitännät | USB 2.0, HDMImicro, 3.5mm Mic, Kaukolaukaisin, Bluetooth |
| Akku | BLS-50 |
| Mitat | 125.3 x 85.2 x 49.7 mm |
| Paino | 414 g |
| Väri | Hopea |
| Takuu | 1 kk |
- Helsinki, MikonkatuVarmista saatavuus
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Kuntoluokitus | Vähän käytetty |
|---|---|
| Mekaaninen kunto | Hyvä |
| Laukaisumäärä | 16062 |
| Vaihtolaitemyymälä | Helsinki Mikonkatu |
| Kennotyyppi | Live MOS, MicroFourThirds |
| Megapikseliä | 20,4 |










