Parrot Anafi Ai -kuvauskopteri

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Parrot Anafi Ai -kuvauskopteri on ensimmäinen 4G LTE -yhteyksiä käyttävä, erityisesti yrityskäyttöön, kartoitukseen ja fotogrammetriaan suunniteltu ammattilaisdrone.
Parrot Anafi Ai on lähtökohtaisesta käyttötarkoituksestaan huolimatta - tai ennemmin sen vuoksi - hyvin kyvykäs drone video- ja valokuvaukseen. 48MP kamera on vakautettu kuudella akselilla (kolme mekaanisesti, kolme elektronisesti), ja sen 1/2" CMOS-kenno kykenee tallentamaan HDR 10 -kuvaa 4K/60p laadulla, sekä ottamaan huippulaadukkaita still-kuvia. Kameran 14 askeleen dynaaminen alue, 50-6400 -ISO-herkkyys ja P-Log -tallennus auttavat kennoa taltioimaan mahdollisimman paljon informaatiota. Pääkameran molemmilla puolilla olevat stereoskooppiset kamerat antavat Anafi Ai:lle 360 asteen näkökyvyn, jota se hyödyntää kohteiden väistämiseen ilman tarvetta useille antureille ympäri dronen runkoa.
Parrot Anafi Ai on ensimmäinen kuvauskopteri, joka hyödyntää 4G LTE -yhteyksiä. 4G -yhteys mahdollistaa vahvemman yhteyden Skycontroller 4 -ohjaimeen, joten yhteys ei katkea vaikka dronella lentäisi rakennusten tai muiden esteiden taakse. Teoriassa Anafi Ai:ta voi lennättää alhaisella viiveellä miltä etäisyydeltä tahansa, kunhan paikalliset lait ja lennättäjän luvat antavat myöten. 4G -yhteyttä hyödynnetään myös osana väistötoimintoja. Vahvasti salattu yhteys mahdollistaa myös kuvamateriaalin lataamisen suoraan pilvipalveluihin.
Parrot Anafi Ai:lla on IP3X -luokitus, mikä tarkoittaa, että se kestää sadetta, ja jopa 50km/h tuulenpuuskia. Myös Skycontroller 4 -ohjaimella on IP5X -luokitus vesiroiskeita ja pölyä vastaan. Anafi Ai:n akkujen kapasiteetti on 6800mAh, ja ne mahdollistavat jopa 32 minuutin lentoajan. Akkujen kätevä talvehtimistila aktivoituu kymmenen päivän käyttämättömyyden jälkeen, jolloin akkujen varaus putoaa 60%:iin säilytystä varten, pidentäen niiden käyttöikää.
Huom! 1.1.2021 voimaan
tulleen drone-lain myötä kaikki kuvauskopterit tulee rekisteröidä ja
käyttäjän tulee perehtyä lennättämistä koskeviin sääntöihin sekä
suorittaa laitteen vaatimat tentit. Yleensä verkkotentti riittää, mutta
järeämmät dronet vaativat valvotun lisäteoriakokeen.
Kuvauskopteria
saa lennättää vain sallituilla alueilla enintään 120 metrin korkeudella
sekä lennättäjän/tähystäjän ja dronen välillä tulee olla jatkuva
näköyhteys. Lisätietoja rekisteröinnistä ja säännöistä: droneinfo.fi
| Kennotyyppi | 1/2", CMOS |
|---|---|
| Megapikseliä | 48 |
| ISO-herkkyysalue | 50 - 6400 |
| Tallennusmuoto | DNG, JPEG |
| Videoformaatti | H.264, MP4, H.265 |
| Videotaajuus | 4K UHD: 60, 50, 48, 30, 25 24 fps 1080p: 120, 100, 90, 60, 50, 48, 30, 25, 24 fps HDR 10: 4K UHD/1080p: 30, 25, 24 fps |
| Suljinaika max. | 1/15 s |
| Suljinaika min. | 1/10000 s |
| Objektiivikiinnitys | Kiinteä |
| Kinovastaavuus | 24 mm |
| Kuvanvakaaja | Kyllä |
| Suurin aukko | f/2 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 4.5 m |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| WiFi | Kyllä |
| GPS | Kyllä |
| Muistikortti | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Mitat | 320 x 440 x 118 mm 304 x 130 x 118 mm (folded) |
| Paino | 898 g |
| Väri | Valkoinen |
| Takuu | 24 kk |
- Helsinki, MikonkatuTilapäisesti loppu
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Kennotyyppi | 1/2", CMOS |
|---|---|
| Megapikseliä | 48 |
| ISO-herkkyysalue | 50 - 6400 |
| Tallennusmuoto | DNG, JPEG |
| Videoformaatti | H.264, MP4, H.265 |
| Videotaajuus | 4K UHD: 60, 50, 48, 30, 25 24 fps 1080p: 120, 100, 90, 60, 50, 48, 30, 25, 24 fps HDR 10: 4K UHD/1080p: 30, 25, 24 fps |








