Fujifilm GFX100RF – isompi sisältä kuin päältä

Fujifilm GFX100RF – isompi sisältä kuin päältä

Fujifilm GFX100RF on kompakti keskikoon peilitön digikamera. Kiinteäobjektiivisena se on suunniteltu erityisesti katukuvaajille ja maisemakuvaajille, jotka arvostavat korkeaa kuvanlaatua ja kevyttä rakennetta.

Kamerassa on 102 MP BSI-CMOS II  -kenno. Sen fyysinen koko on 43,8 x 32,9 mm ja maksimi resoluutio 11648 x 8736 pikseliä. Fujinon 35 mm f/4 -objektiivi on kiinteästi kamerassa. Sen kinovastaavuus on 28 mm. F/4 - valovoiman kinovastaavuus puolestaan on f/3,1 jos vertaillaan kuvakokojen tuottamia eroja terävyysalueeseen.

Kameran paino akun ja muistikortin kanssa on 735 g. Prosessorina on X-Processor 5.

 

Herkkyysalue on tehdassäätöisenä ISO 100 – 12 800, ja laajennettuna 40 - 102 400. Videokuvauksen puolella perusalue on ISO 100 – 12 800 ja yltää laajennettuna 25 000 asti.

 

Kamerassa on lehtisuljin, joka on sijoitettu objektiivin sisälle.

Suljinajat ovat 3600-1/4000 s. mekaanisella sulkimella ja sähköisellä aina 1/16000 s.

Jos kamerasta valitaan suljinaika-automatiikka tai valotusajan käsisäätö, on pisin suljinaika 3600 s. eli 60 minuuttia.

Sulkimen lyhyin salamatäsmäysaika on 1/4000 s. Sähköisen sulkimen kanssa ei voi käyttää salamaa.

Sarjakuvauksen maksiminopeus on 6 valotusta /s.

Kamerassa on 8 gigatavun puskurimuisti, johon mahtuu n. 38 - 40 RAW-tiedostoa ennen puskurin täyttymistä.

GFX100RF käyttää kahta UHS-II-yhteensopivaa SD-muistikorttipaikkaa, jotka tukevat nopeaa tiedonsiirtoa ja tehokasta puskurin tyhjennystä.

Tallennusmediana voi käyttää myös SSD-kovalevyä USB-C -liitännän kautta.

 

Rungon vasemmassa päädyssä kannen alla on 3,5 mm kaukolaukaisinliitäntä, micro-HDMI, mikrofoni- ja kuulokeliitännät, ja lisäksi langattomina WiFi sekä Bluetooth. Kameraa voi kauko-ohjata kaapeliliitännän lisäksi myös älylaitteen kanssa Fujifilm Cam Remote -ohjelmalla.

 

Kamerassa on 3,15 tuuman (3.15") LCD-kosketusnäyttö, jonka resoluutio on 2,1 miljoonaa kuvapistettä. Toisin kuin sisarmalleissa, tämän kameran takanäyttöä ei voi kääntää sivullepäin. Se on saranoitu niin, että sitä voi vetää irti rungosta. Se on verrattain ohut, ja suunniteltu sulautumaan saumattomasti kameran takapintaan. Näytön voi vetää esiin vasemman alakulman pienestä syvennyksestä. Tämä muotoilu muistuttaa Fujifilmin X100V/X100VI-malleja ja säilyttää kameran kompaktin ulkoasun.

Fujifilm_GFX100RF_takaa

Takanäyttö tukee kahden suunnan kallistusta, mikä mahdollistaa joustavamman kuvakulmien hallinnan valokuvauksessa ja videokuvauksessa. Kosketustoiminnot, kuten tarkennuspisteen valinta ja valikon navigointi, tekevät käytöstä intuitiivista.

Sähköisessä 0,5 tuuman OLED-etsimessä on 5 760 000 kuvapistettä. Sen suurennus on 0,84x. Etsin on kiinteästi rungossa, toisin kuin sisarmalleissa. Ratkaisu tukee rungon kompaktia suunnittelua ja osaltaan parantaa sääsuojausta.

 

Kamerassa ei ole sisäänrakennettua kuvanvakaajaa (IBIS) eikä objektiivipohjaista optista vakaajaa (OIS). Tämä on merkittävä ero verrattuna muihin GFX-sarjan malleihin, kuten GFX100 II:een, jossa on jopa 8 askeleen IBIS-järjestelmä. Fujifilm on perustellut vakaajan puuttumista GFX100RF:ssä pyrkimyksellä säilyttää kameran yksinkertaisempi ja kevyempi rakenne .

Valokuvatessa tämä tarkoittaa, että käyttäjän on kiinnitettävä erityistä huomiota suljinajan valintaan ja kuvaustekniikkaan, erityisesti hämärässä tai käsivaralta kuvattaessa. Kameran lehtisuljin kuitenkin auttaa vähentämään tärähdyksiä verrattuna perinteisiin suljinratkaisuihin.

Videokuvauksessa GFX100RF tarjoaa digitaalisen kuvanvakaajan (DIS) ja 5-akselisen elektronisen vakaajan (EIS) käytettäessä 1,32x rajausmoodia. Nämä järjestelmät auttavat vähentämään kameran tärinää ja liikkeestä johtuvaa epävakautta, mutta ne eivät vastaa fyysisen vakaajan tehokkuutta.

Tarkennustavat

Tarkennustyyppinä on Intelligent Hybrid AF, joka yhdistää kontrasti- ja vaiheentunnistuksen.

  • tarkennuspisteet: jopa 425 valittavissa olevaa tarkennuspistettä (17×25 ruudukko) tai vaihtoehtoisesti 117 pistettä (13×9 ruudukko).
  • tarkennustilat: Single AF (yksittäinen tarkennus), Continuous AF (jatkuva tarkennus) ja manuaalinen tarkennus.
  • kohteentunnistus: kehittynyt AI-pohjainen tunnistus, joka tunnistaa ihmisten kasvot ja silmät sekä eläimiä, lintuja, ajoneuvoja, moottoripyöriä, lentokoneita ja junia.
  • vaiheentunnistus toimii jopa -3 EV valaistuksessa.
Maya

Tarkennusjärjestelmän kohteentunnistus ei hämääntynyt, vaikka silmiä ei aurinkolasien takaa erottunutkaan. Kuvaus käsivaralta, automaattivalotus.

ASTIA-filmisimulaatio käytössä.

Malli: Maya.

1/200 s.      f/4       ISO 200

Kamerassa on digitaalinen telejatke. Kaikessa yksinkertaisuudessaan se tarkoittaa, että objektiivin kuvakulmaa pääsee kaventamaan kun kennolta rajataan natiiviresoluutiota pienempi alue.

Rajausvalinnat voi tehdä menuvalikosta, tai suoraan kenuvivulla, joka on sijoitettu laukaisinnastan alapuolella olevan säätörullan tyveen.

Kuva-alan näkymiselle on vaihtoehtoina joko täyden näyttökuvan alue viivalla rajattuna tai niin, että rajauksen ulkopuolinen alue näkyy mustana tai tummennettuna. Viivalla rajattu näkymä muistuttaa hiukan mittaetsinkameran näyttöä, ja kuvaaja hyötyy silloin tiedosta mitä juuri ja juuri jää kuvan ulkopuolelle. Rajausnäytön vaihtoehtoja pääsee valitsemaan kameran etuseinän vivulla.

 

Telejatketoiminto simuloi 45, 63 ja 80 mm polttovälejä, joiden kinovastaavuudet ovat 35, 50 ja 63 mm. Vastaavat tiedostokoot ovat 4:3 kuvasuhteelle 61, 31,2 ja 19,7 MP.

Rajauskertoimet ovat 1,29x, 1,81x ja 2,28x.

Telejatkeen tekemä rajaus on peruuttamaton JPEG-kuville, mutta RAW-tiedosto säilyy rajaamattomana. Kameran esikatselussa rajaus tosin näkyy myös RAW-kuvasta, samaten raakatiedostokonvertterissa, niin kauan kuin sitä ei lähdetä tarkoituksella purkamaan.

Telejatke

Digitaalisen telejatkeen 80 mm näkymä vastaa kinokoossa 63 mm polttoväliä.

VELVIA-filmisimulaatio. Kuvaus käsivaralta, automaattivalotus.

1/450 s.    f/5,6   ISO 200

Akku on tyyppiä NP-W235, ja tässä kamerassa sen kapasiteetti riittää hulppeasti 820 valotukseen. Mittaus on tehty CIPA-standardin mukaisissa olosuhteissa.

Videokuvauksessa on maksimi tallennusaika 4K-laadulle 100 minuuttia ja Full HD -tallennuksessa 90 minuuttia.

Video

Videotallennuksessa pääsee DCI 4K/30p (4096x2160) ja UHD 4K (3840x2160) resoluutioihin 10 bit tallennuksella ja 4:2:2 värisyvyydellä. Pakkausmuodot ovat silloin H.265 All-Intra ja Long GOP.

 

Full HD-tallennuksen resoluutio on 1920x1080 pikseliä ja kuvataajuus maksimissaan 60p.

Kamera tukee Apple ProRes 422 HQ -tallennusta ulkoiselle SSD:lle USB-C:n ja HDMI:n kautta.

 

Kamera tarjoaa F-Log- ja F-Log2 -profiilit, joiden laaja dynaaminen alue sopii värimäärittelyyn jälkituotannossa. F-Log2 tarjoaa vielä suuremman dynaamisen alueen kuin alkuperäinen F-Log.

 

Keskiformaattikenno tarjoaa ainutlaatuisen elokuvallisen lookin – suhteellisen pieni terävyysalue ja hienovaraiset sävysiirtymät sekä värintoisto ja dynamiikka erottuvat edukseen.

Videorajaus_1

Full HD-tallennuksen resoluutio1920x1080 pikseliä, yhdessä digitaalisen kuvanvakaajan (DIS) ja elektronisen vakaajan (EIS) tuottaman 1,32x rajauksen kanssa.

Filmisimulaatiot

Kamerassa on 20 sisäänrakennettua filmisimulaatiotilaa, jotka jäljittelevät Fujifilmin klassisten valokuvausfilmien ulkoasua. Nämä simulaatiot tarjoavat laajan valikoiman värintoistoja ja kontrasteja, mikä mahdollistaa monipuolisen luovan ilmaisun suoraan kamerasta ilman jälkikäsittelyä - myös videokuvauksessa.

Värifilmisimulaatiot

  • PROVIA/Standard: neutraali ja tasapainoinen väritoisto, sopii yleiskuvaukseen.
  • Velvia/Vivid: nrittäin kylläiset ja kontrastikkaat värit, suosittu maisemakuvauksessa.
  • ASTIA/Soft: pehmeä sävytys, erityisesti ihonsävyjen toistoon, ihanteellinen muotokuvaukseen.
  • Classic Chrome: matala kylläisyys ja kova sävyasteikko varjoissa, antaa dokumentaarisen ilmeen.
  • REALA ACE: uusi simulaatio, joka yhdistää tarkan väritoiston ja selkeän sävyasteikon, sijoittuu saturaatio- ja kontrastiominaisuuksiltaan lähelle Proviaa mutta on toistoltaan pehmeäsävyisempi.
  • PRO Neg. Hi: hieman kovempi sävyasteikko, suunniteltu muotokuvaukseen haastavissa valaistusolosuhteissa.
  • PRO Neg. Std: pehmeä sävyasteikko ja erinomainen ihonsävyjen toisto, sopii hallittuun valaistukseen.
  • Classic Neg.: korkea kontrasti ja vähennetty kylläisyys, antaa syvyyttä ja määritelmää väreihin.
  • Nostalgic Neg.: lämmin ja pehmeä sävytys, luo nostalgisen tunnelman.


Elokuvafilmisimulaatiot

  • ETERNA/Cinema: matala kylläisyys ja pehmeä sävyasteikko, luo elokuvamaisen ilmeen.
  • ETERNA Bleach Bypass: korkea kontrasti ja matala kylläisyys, antaa dramaattisen vaikutelman.


Mustavalkoiset simulaatiot

  • ACROS: perustuu NEOPAN 100 ACROS -filmiin, tarjoaa hienorakeisen ja terävän mustavalkoisen kuvan.
  • ACROS + Ye Filter: Keltasuodin, joka parantaa kontrastia.
  • ACROS + R Filter: Punasuodin, joka tummentaa taivasta ja korostaa kontrastia.
  • ACROS + G Filter: Vihreäsuodin, joka pehmentää ihonsävyjä.
  • Monochrome: Klassinen mustavalkoinen tila.
  • Monochrome + Ye Filter: Keltasuodin.
  • Monochrome + R Filter: Punasuodin.
  • Monochrome + G Filter: Vihreäsuodin.
  • Sepia: Lisää kuviin ruskehtavan sävyn, luoden vintage-ilmeen.

Lisäksi GFX100RF tarjoaa säätömahdollisuuksia, kuten rakeisuustehosteen (Grain Effect), jonka avulla voit säätää kuvan rakeisuutta (OFF, WEAK, STRONG) ja sen kokoa (SMALL, LARGE). Voit myös hienosäätää värejä ja kontrastia käyttämällä asetuksia kuten Color Chrome Effect ja Color Chrome FX Blue.

Filmisimulaatiot

Raakatiedostolle voi hakea filmisimulaation jälkeenkinpäin. Ne ovat kaikki löydettävissä raakatiedostokonvertterin profiileista. Tässä löytyi valinnaksi PRO Neg Std.

Fujifilm T-X1 -kameraa emuloiva rajaussuhde 65:24 tuottaa 102 MP kennolta 30,3 MP verran kuvaa.

Havaintoja

GFX100RF on kuin X100VI, jolle on annettu steroideja. Sen ulkonäkö muistuttaa Fujifilmin X100 -sarjaa niin paljon, että keskeisimmät säädöt ja toimintonäppäimet löytyvät samoista paikoista. Myös menuvalikko on kovasti samanlainen. Kirjaimet RF viittaavat mittaetsimeen (rangefinder), mutta optista etsintä ei tässä kamerassa kuitenkaan ole.

Sähköinen etsin on sijoitettu vasempaan yläkulmaan, ja takapaneelin painikkeet ja joystick näytön oikealle puolelle, minkä ansiosta kameraa voi periaatteessa käyttää yhdellä kädellä, täysin samaan tapaan kuin X100-sarjalaista. Ote kamerasta ei kuitenkaan ole yhtä tukeva. Runko on kookkaampi ja painavampi, ja peukalontuen puuttuminen tekee yhden käden otteesta epävarman.

 

Kameran mukana toimitetaan laatikkomallinen vastavalonsuoja ja suojasuodatin, sekä niiden soviterengas. Suodatin on lähes pakollinen huonolla ilmalla kuvatessa, koska se varmistaa objektiivin sääsuojaksen. Edelleen kuuluu toimitusvaruisteisiin premium-tasoinen kantohihna, ja sillä saa mielenrauhaa tilanteissa, joissa yhden käden ote tuntuu riskeeraukselta.

 

Kameran yläkannen takareunassa on pystyasentoon sijoitettu valintakiekko, jolla pääsee tekemään rajauksia. Siitä löytyvät tavanomaiset 1:1, 5:4, 4:3, 3:2 ja 16:9, mutta myös 7:6, 17:6 ja nostalginen 65:24. Viimemainittu oli vakioformaattina Fujifilm T-X1, TX-2 ja Hasselblad X-Pan -kinofilmikameroissa.

Kaikki käytettävissä olevat videoformaatit aiheuttavat nekin enemmän tai vähemmän rajautumista, onhan kennon natiivi sivusuhde 3:4 eli kaukana elokuvamaisesta laajakangasformaatista.

Fujifilm_GFX100RF_valintakiekot

Isossa valintakiekossa on säädöt ISO-herkkyyksille ja tärkeimmät suljinajat. Kuvaformaattien valintakiekko on pystyasennossa, ja sen merkinnät näkyvät ylöspäin. Laukaisinnastassa on lankalaukaisimen kierteet.

Akkua voi ladata suoraan kamerassa USB-C -liitännän kautta. Tämä tosin sulkee pois mahdollisuuden tallentaa kuvamateriaalia suoraan SSD-mediaan.

Tarkennuksen haarukointi

Kamerassa on sisäänrakennettu tarkennuksen haarukointitoiminto (Focus Bracketing), joka mahdollistaa useiden kuvien ottamisen eri tarkennusetäisyyksillä. Tämä ominaisuus on erityisen hyödyllinen lähi- ja maisemakuvauksessa, kun halutaan saavuttaa laaja terävyysalue yhdistämällä valotukset jälkikäsittelyssä.

GFX100RF tarjoaa kaksi tarkennuksen haarukointitilaa: MANUAL ja AUTO.

MANUAL-tilassa voit määrittää seuraavat asetukset:

  • FRAMES: kuvien määrä (1–999).
  • STEP: tarkennusetäisyyden muutos jokaisen kuvan välillä (1–10).
  • INTERVAL: aikaviive kuvien välillä (0–10 sekuntia, hyödyllinen jos käytetään salamalaitetta).

Tarkennus etenee aloituspisteestä kohti äärettömyyttä. Pienemmät STEP-arvot tarkoittavat pienempiä tarkennusmuutoksia, kun taas suuremmat arvot aiheuttavat suurempia muutoksia. Riippumatta valitusta FRAMES-arvosta, kuvaus päättyy, kun tarkennus saavuttaa äärettömyyden.

 

AUTO-tilassa kamera laskee automaattisesti tarvittavat FRAMES- ja STEP-arvot, kun tarkennetaan näytölle tulevien ohjeiden mukaan ensin lähimpään pisteeseen ja sitten kauimpaan. Se myös näyttää suunnitellun kuvamäärän.

 

Kannattaa varmistaa, että kamera ei pääse liikkumaan kuvausprosessin aikana. Jalustan käyttö on lähes pakollista. Objektiivi on aiheellista säätää käsitarkennukselle, jolloin voi tarkasti määrittää aloitus- ja lopetuspisteet. Jälkikäsittelyssä voit yhdistää kuvat käyttämällä ohjelmia kuten Adobe Photoshop, Affinity Photo tai Helicon Focus.

Yhteenveto

Plussat

erittäin korkea kuvanlaatu ja yksityiskohtaisuus
kevyt ja kompakti rakenne keskikoon kameraksi
laadukas elektroninen etsin ja kallistuva kosketusnäyttö
monipuoliset filmisimulaatiot ja kuvasuhdevalinnat

Miinukset

kiinteä objektiivi rajoittaa joustavuutta
f/4-aukko voi olla rajoittava hämärässä tai bokeh-efekteissä
ei optista tai rungon sisäistä kuvanvakainta valokuvauksessa

Objektiivi

Kameraan kiinteästi rakennetussa Fujinon 35 mm f/4 -objektiivissa on 10 linssiä 8 ryhmässä. Kaksi elementeistä on asfäärisiä. Nano-GI -pinnoite vähentää sisäisiä heijastuksia ja parantaa kuvanlaatua, erityisesti reuna-alueilla.

Aukkoalue on f/4 – f/22, säädettävissä 1/3 askeleen välein objektiivin aukkorenkaasta. Askeleet on pykälöity, eikä tätä ominaisuutta voi poistaa. Himmenninarvojen lisäksi aukkorenkaassa on A-asento automaattiasetuksia varten. Aukot on merkitty valkoisella maalilla. Himmentimen arvot näkyvät myös kameran etsimessä ja takanäytössä.

 

Suljin on tyypiltään lehtisuljin, jonka ansiosta salamavalon synkronointi toimii kaikilla mekaanisilla suljinajoilla, ja se toimii lähes äänettömästi.

Sisäänrakennettu 4 EV-arvon ND-suodin on hyödyllinen kirkkaissa olosuhteissa tai silloin kun pyritään pidempiin valotusaikoihin. Videokuvaajalle se antaa mahdollisuuden valita sopiva suljinaika, vaikka valoa olisi paljon.

Himmentimen lehtiä on yhdeksän.

Tarkennusmoottori on lähes äänetön käytössä, eikä häiritse videokuvausta. Tarkentaminen tapahtuu kokonaan objektiivin sisällä, eikä vaikuta ulkomittoihin. Kameran painopiste ei siis muutu, mikä on hyvä uutinen gimbal-kuvaajalle. Objektiivin etuosa ei kierry tarkennettaessa.

Suodinkierteen halkaisija on 49 mm, ja yhteensopiva esim. X100VI:n suodinten kanssa. Kierre on metallia, eikä muovia kuten nykyään niin monessa objektiivissa.

Fujifilm_GFX10RF_pa_a_lta_

Tarkennusrengas on himmenninrenkaan etupuolella. Se on vapaasti pyörivää tyyppiä ja vaikuttaa sähköisesti suoraan tarkennusmoottoriin, ilman mekaanista välitystä. Siinä ei näin ollen ole pysäytyskohtaa tarkennusalueen kummassakaan päässä. Tästä syystä ei objektiivissa ole merkintöjä tarkennusetäisyydelle eikä terävyysalueelle. Nuo molemmat tiedot saa tosin menuvalikosta hakemalla kameran etsimeen.

Lähin tarkennusetäisyys on valmistajan mukaan 20 cm, mitattuna objektiivin etuosasta, ja kuvaan mahtui silloin 165 x 220 mm levyinen aihe kun kuvattiin natiiviresoluutiolle. Kuvautumissuhteeksi tulisi näin ollen 0,2x eli 1:5. A5-arkki mahtuu kokonaan kuva-alalle, ja näkymä ulottuu vielä reunojen ylikin. Mikään lähikuvausobjektiivi ei tämä yksilö siis ole.

Digitaalisten telejatkeiden käyttö luonnollisesti kaventaa kuvakulmaa. Valmistaja ei kerro, mihin kuvautumissuhteeseen kullakin telejatkeen valinnalla pääsee.

 

Objektiivin suorituskyky on vakuuttava. Terävyys ja kontrasti eivät jätä toivomisen varaa, ja resoluutio on huippuluokkaa täydelläkin aukolla.

Kenno, koko (mm)
Medium Format (42,8 x 32,9 mm) BSI-CMOS II
Nettopikselimäärä (megapikseliä)
102
Suurin kuvatarkkuus (pikseliä)
11648 x 8736
Kuvasuhteet
3:2, 4:3, 5:4, 1:1, 16:9, 65:24, 7:6, 5:4
Kuvanäyttö, koko/kuvapistemäärä
Kääntyvä 3,15" LCD-kosketusnäyttö / 2 100 000
Etsin, tarkennus
Sarjakuvausnopeus (kuvaa/s)
6
Tarkennuspisteiden määrä
425
Etsin, kuvapistemäärä
EVF, 5 760 000
Kuvatiedostomuodot
Raw + jpeg yhdistelmiä
1 RAW + TIFF + 3 jpeg
Videokuvaus, tarkkuus
DVI 4K 4096x2160/30p,10 bit, 4:2:2, H.265, MOV, Apple ProRes 422 HQ, Linear PCM
Valotus
 
Herkkyysasetukset (ISO)
Auto, 100 – 12800 (40 – 102400)
Valotusajat (s)
30 – 1/4000 s.  (60 min.- 1/16000s.)
Muita tietoja
Muistikortti
2x SD/SDHC/SDXC (UHS-II) + SSD
Kuvanvakain rungossa
Ei
Liitännät
USB-C 3.2, micro-HDMI, Mic, AV, WiFi + Bluetooth
Paino (g)
735
Rungon mitat (mm)
134 x 90 x 77
Virtalähde
NP-W235 Li-ion, 2200 mAh 7,2 V
Pääedustus SuomessaColor-Kolmio Oy
TimoRipatti_1000x1000

Kuvat ja teksti: Timo Ripatti

Timo Ripatti on valmistunut valokuvaajaksi Lahden Muotoiluinstituutista. Hän on uransa varrella ollut PR- ja mainoskuvaaja, ja tämän jälkeen useat vuodet aikakauslehtikuvaajana. Monille Timo on tullut tutuksi valokuvauskurssien vetäjänä sekä kameroiden ja objektiivien testaajana.

Tilaa Rajalan uutiskirje