Canon EOS R6 V -järjestelmäkamera

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Ennakkotilaustuote! Toimitukset alkavat arvion mukaan kesäkuussa.
Canon EOS R6 V -julkaisukampanja
Osta Canon EOS R6 V -kamera yhdessä kampanjaan kuuluvan objektiivin kanssa ja saat 200 euron välittömän alennuksen!
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Kampanja on voimassa 31.8.2026 asti.
Canon EOS R6 V on videokuvaukseen painottuvan EOS V -sarjan tehokas hybridikamera, joka yhdistää täyden kennokoon kuvanlaadun, huipputason videoteknologian ja kompaktin rakenteen. Kamera on suunniteltu erityisesti itsenäisille sisällöntuottajille, vloggaajille ja hybridikuvaajille, jotka tarvitsevat ammattitason suorituskykyä helposti mukana kulkevassa paketissa.
Kevyt 598 gramman runko, ergonominen kahva ja intuitiivinen EOS-käyttöliittymä tekevät kuvaamisesta sujuvaa niin käsivaralta kuin liikkuvissa tilanteissa. EOS R6 V tallentaa elokuvatasoista 7K RAW -videota, ylinäytteistettyä 4K-videota jopa 60 fps nopeudella sekä näyttäviä 4K 120p -hidastuksia. Lisäksi kamera soveltuu erinomaisesti myös korkeatasoiseen still-kuvaukseen.
EOS R6 V tarjoaa vaikuttavan videolaadun vaativaan sisällöntuotantoon. Täyden kennokoon kenno mahdollistaa luonnollisen syväterävyyden, laajan dynamiikan ja elokuvamaisen ilmeen. Open Gate -kuvaustilan ansiosta samaa videomateriaalia voidaan rajata jälkituotannossa joustavasti eri formaatteihin, kuten vaakaan, pystyyn tai sosiaalisen median sisältöihin.
Kamera tukee:
- 7K RAW -videota jopa 60 fps
- Ylinäytteistettyä 4K-videota jopa 60 fps
- 4K 120 fps -hidastusvideota
- 2K RAW -videota jopa 180 fps
Canonin 5-akselinen rungonsisäinen kuvanvakain (IBIS) tarjoaa jopa 7,5 valotusaskeleen vakautustehon, mikä tekee käsivaralta kuvaamisesta vakaata ja sulavaa myös haastavissa tilanteissa. Lopputuloksena ovat terävät still-kuvat ja ammattimaisen tasainen videokuva ilman raskaita lisävarusteita.
Dual Pixel CMOS AF II -automaattitarkennus hyödyntää kehittynyttä kohteentunnistusta ja silmäntunnistusta, jotka seuraavat luotettavasti ihmisiä, eläimiä ja ajoneuvoja. Register People Priority -toiminnolla voidaan tallentaa jopa 10 priorisoitavaa henkilöä tarkennuksen kohteiksi. Nopea ja tarkka tarkennus auttaa erityisesti yksin työskenteleviä sisällöntuottajia onnistumaan tilanteissa, joissa kohteet liikkuvat nopeasti tai arvaamattomasti.
EOS R6 V:n käytettävyys on optimoitu moderniin sisällöntuotantoon. Kääntyvä kosketusnäyttö, etupuolen REC-painike sekä pystykuvaukseen tarkoitettu jalustakierre helpottavat vlogien, reelsien ja muiden mobiilisisältöjen kuvaamista. Yhteensopivien objektiivien kanssa käytettävä zoomausvipu mahdollistaa sulavan optisen zoomauksen esimerkiksi Canon RF 20-50mm f/4L IS USM PZ -objektiivin kanssa.
Kahden muistikorttipaikan, aktiivisen jäähdytyksen ja nelikanavaisen äänitallennuksen ansiosta EOS R6 V soveltuu erinomaisesti myös pidempiin kuvauksiin, podcasteihin, haastatteluihin ja live-tuotantoihin. USB-C-liitäntä mahdollistaa 4K 60p plug-and-play -webkamerakäytön, ja täysikokoinen HDMI-liitäntä tarjoaa luotettavan monitoroinnin ulkoisille näytöille ja tallentimille.
Erinomaisen videon lisäksi EOS R6 V tallentaa korkearesoluutioisia 32,5 megapikselin valokuvia jopa 40 fps sarjakuvauksella elektronista suljinta käytettäessä. Erillinen kytkin valo- ja videokuvauksen välillä nopeuttaa työskentelyä ja tekee kuvaustilojen vaihtamisesta vaivatonta.
Tärkeimmät ominaisuudet
- Täyden kennokoon hybridikamera sisällöntuotantoon
- 7K RAW -videokuvaus jopa 60 fps
- Ylinäytteistetty 4K-video jopa 60 fps
- 4K 120 fps -hidastusvideo
- 5-akselinen IBIS-kuvanvakain jopa 7,5 askeleen teholla
- Dual Pixel CMOS AF II -automaattitarkennus
- Ihmisten, eläinten ja ajoneuvojen kohteentunnistus
- Register People Priority -toiminto
- Open Gate -kuvaustila joustavaan jälkituotantoon
- 32,5 MP still-kuvat jopa 40 fps sarjakuvauksella
- Kaksi muistikorttipaikkaa ja aktiivinen jäähdytys
- Nelikanavainen äänentallennus
- USB-C 4K 60p -webkameratoiminto
- Kääntyvä kosketusnäyttö ja etupuolen REC-painike
| Kennotyyppi | 35mm Full Frame |
|---|---|
| Megapikseliä | 32,5 |
| Prosessori | DIGIC X |
| ISO-herkkyysalue | 100-64000 (50-102400) |
| Tallennusmuoto | JPEG, RAW, HEIF, C-RAW |
| Videoformaatti | H.264, MP4, XF-AVC S, H.265, XF-HEVC |
| Kuvasuhde | 1:1, 4:3, 16:9, 3:2 |
| Mikrofoni | Sisäänrakennettu stereomikrofoni |
| Etsin | Ei |
| Näyttö | Kääntyvä, Kosketus, 3", 1 620 000 pistettä |
| Tarkennuspisteitä | 1053 pistettä |
| Tarkennustapa | Ennakoiva tarkennus, Itselaukaisu, Seuraava tarkennus, Kertatarkennus, Jatkuva tarkennus, Kasvojentunnistus |
| Kuvausohjelmat | Automaattinen, Suljinajan esivalinta, Aukon esivalinta, Manuaali |
| Valotuksen korjaus | +/-3 EV (1/3 EV, 1/2 EV) |
| Suljinaika max. | 30 s |
| Suljinaika min. | 1/16000 s |
| Itselaukaisin | 2 s, 10 s |
| Sarjakuvausnopeus | 40 kuvaa/s |
| Objektiivikiinnitys | Canon RF |
| Kuvanvakaaja | Kyllä |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| WiFi | Kyllä |
| Muistikortti | CFexpress Type B, SD, SDHC, SDXC |
| Liitännät | 3.5mm kuulokeliitäntä, HDMI, 3.5mm Mic, Bluetooth, 2.5mm Remote, USB-C |
| Akku | LP-E6P |
| Myyntipaketin Sisältö | EOS R6 V kamera, LP-E6P akku, LC-E6E laturi, olkahihna, runkotulppa |
| Mitat | 141.8 x 83.3 x 79.7 mm |
| Paino | 598 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 24 kk |
- Helsinki, MikonkatuTilapäisesti loppu
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Kennotyyppi | 35mm Full Frame |
|---|---|
| Megapikseliä | 32,5 |
| Prosessori | DIGIC X |
| ISO-herkkyysalue | 100-64000 (50-102400) |
| Tallennusmuoto | JPEG, RAW, HEIF, C-RAW |
| Videoformaatti | H.264, MP4, XF-AVC S, H.265, XF-HEVC |






















