Nikkor Z 50mm f/1.4 -objektiivi

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Säästä Nyt -kampanja 30.4.-27.7.2026
Osta Nikonin säästökampanjaan kuuluva tuote ja saat välittömän alennuksen! Alennus on jo vähennetty hinnasta, joten sinun ei tarvitse rekisteröidä tuotteita.
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Nikkor Z 50mm f/1.4 -objektiivi tarjoaa luonnollisen perspektiivin ja sopii hyvin muotokuvien, maisemien, tilannekuvien ja monen muun kuvaustilanteen tallentamiseen.
Objektiivin suuri f/1.4 aukko helpottaa kohteen korostamista taustan sumennuksen ja pehmeän, erottuvan bokehin avulla. Objektiivi toimii erinomaisesti heikossa valaistuksessa, mikä auttaa pitämään ISO-arvon matalana ja kuvanlaadun korkeana. STM-steppimoottorin avulla objektiivi toimii hiljaisesti ja tarkasti. Sen monipuolisuus ja kannettavuus tekevät siitä erinomaisen lisän kaikille Z-sarjan peilittömille kameroille.
36.8 cm minimtarkennusetäisyys mahdollistaa objektiivin käytön pienten kohteiden kuvaamisessa. Objektiivin kevyt rakenne sopii erinomaisesti myös gimbaaliin, sillä se ei juurikaan siirrä painopistettään. Sääsuojatun rakenteen ansiosta kuvaaminen onnistuu heikommissakin sääolosuhteissa.
Nikkor Z - 5 vuoden pidennetty takuu!
Osta Nikkor Z -sarjaan kuuluva objektiivi ja saat 5 vuoden pidennetyn takuun rekisteröityäsi tuotteen Nikonin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
| Objektiivityyppi | Normaali |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | 47° |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/1.4 |
| Pienin aukko | f/16 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 37 cm |
| Suurennussuhde | 0.17x |
| Linssirakenne | 10/7 |
| Himmennin | 9 |
| Suotimen halkaisija | 62 mm |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| Tarkennusmoottori | STM-askelmoottori |
| Myyntipaketin Sisältö | Objektiivi, HB-115 vastavalosuoja, etu- ja takasuoja |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 74.5 x 86.5 mm |
| Paino | 420 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuTilapäisesti loppu
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuSaatavissa
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluVarmista saatavuus
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Normaali |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | 47° |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/1.4 |















