Nikkor Z 600mm f/4 TC VR S -objektiivi

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Säästä Nyt -kampanja 30.4.-27.7.2026
Osta Nikonin säästökampanjaan kuuluva tuote ja saat välittömän alennuksen! Alennus on jo vähennetty hinnasta, joten sinun ei tarvitse rekisteröidä tuotteita.
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Nikkor Z 600mm f/4 TC VR S on nopea ja monipuolinen kiinteäpolttovalinen superteleobjektiivi, joka on suunniteltu erityisesti vaativien luonto- ja urheilukuvaajien käytöön.
Pitkällä polttovälillä, valovoimaisella f/4 aukolla, nopealla automaattitarkennuksella ja tehokkaalla VR -kuvanvakautuksella varustettu objektiivi erottuu kilpailijoistaan sisäänrakennetulla 1.4x telejatkeella, joka mahdollistaa lähes viiveettömän suurennoksen 840mm vastaavaan polttoväliin. Sisäänrakennettu telejatke auttaa pitämään kosteuden ja pölyn objektiivin ulkopuolella haastavissa olosuhteissa. Objektiivi on edelleen yhteensopiva myös Nikon Z TC-1.4X ja TC-2X -telejatkeiden kanssa.
Nikonin S-sarjan optiikka sisältää kaksi ED ja yhden Super ED -linssielementin, sekä kaksi fluoriitti- ja yhden SR -elementin, jotka yhdessä auttavat käytännössä eliminoimaan kromaattiset aberraatiot kokonaan. SR elementti edesauttaa myös todenmukaista värintoistoa hajottamalla sinistä lyhyempiä aallonpituuksia. Uusi Meso Amorphous -pinnoite auttaa ehkäisemään ei-haluttuja heijastumia ja haamukuvia yhdessä ARNEO ja Nano Crystal -pinnoitteiden kanssa.
Nikkor Z 600mm f/4 TC VR S on F-bajonettia käyttänyttä edeltäjäänsä 14% kevyempi 3,26 kg painollaan sisäänrakennetusta telejatkeesta huolimatta. Kevyestä ja kestävästä magnesiumalumiinista valmistettu objektiivi on kattavasti suojattu kosteudelta ja pölyltä. Intuitiiviset toimintonapit ovat käyttäjän määriteltävissä esimerkiksi kytkemään päälle kohteenseurannan tai tarkennuksen lukituksen, ja ohjelmoitava hallintarengas voidaan asettaa säätämään esimerkiksi aukkoa, ISO-arvoa tai valotuksen kompensaatiota.
10.2.23 Firmware v1.10 - Lataa täältä>>
Nikkor Z - 5 vuoden pidennetty takuu!
Osta Nikkor Z -sarjaan kuuluva objektiivi ja saat 5 vuoden pidennetyn takuun rekisteröityäsi tuotteen Nikonin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
| Objektiivityyppi | Tele |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | 4° 10' |
| Kuvanvakaaja | Kyllä |
| Suurin aukko | f/4 |
| Pienin aukko | f/22 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 4.3 m |
| Suurennussuhde | 0.14x |
| Linssirakenne | 26/20 |
| Himmennin | 9 |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| Myyntipaketin Sisältö | Nikkor Z 600mm f/4 -objektiivi, LC-K107 -linssinsuoja, LF-N1 -takasuoja, HK-43 -vastavalosuoja, LN-3 -hihna, CL-L3 -objektiivilaukku |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 165 x 437 mm |
| Paino | 3260 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuTilapäisesti loppu
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Tele |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | 4° 10' |
| Kuvanvakaaja | Kyllä |
| Suurin aukko | f/4 |












