Nikkor Z 85mm f/1.2 S -objektiivi

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Säästä Nyt -kampanja 30.4.-27.7.2026
Osta Nikonin säästökampanjaan kuuluva tuote ja saat välittömän alennuksen! Alennus on jo vähennetty hinnasta, joten sinun ei tarvitse rekisteröidä tuotteita.
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Nikkor Z 85mm f/1.2 S on erittäin valovoimainen, erityisesti potrettikuvaukseen suunniteltu ammattitason objektiivi, joka tarjoaa käyttäjälleen huipputerävän optisen kuvanlaadun, korkean resoluution ja miellyttävän bokeh-efektin.
Nikkor Z 85mm f/1.2 S -objektiivin pyöristetty 11-lamellinen aukko ja korkea optinen laatu tuottavat miellyttävän ja pehmeän sumennoksen ilman värivirheitä. Suuren aukon mahdollistama erittäin kapea terävyysalue mahdollistaa pienimpienkin yksityiskohtien rajaamisen tarkennuksella.
Erikoissuunnitellut linssielementit ja Nikonin heijastuksia ehkäisevä Nano Crystal -pinnoite auttavat hallitsemaan valon hajaantumista ja ehkäisevät haamukuvia, heijastuksia ja vääristymiä. Objektiivissa on käyttäjän ohjelmoitava toimintonappi, ja objektiivin kolmannen hallintarenkaan voi ohjelmoida säätämään esimerkiksi aukkoa, ISO-arvoa tai valotuksen kompensointia. Portaattomasti säätyvä ohjausrengas on hyödyllinen erityisesti videokuvauksessa. Objektiivi on kattavasti suojattu pölyltä ja vesiroiskeilta, joten se soveltuu käytettäväksi haastavissakin olosuhteissa.
Nikkor Z - 5 vuoden pidennetty takuu!
Osta Nikkor Z -sarjaan kuuluva objektiivi ja saat 5 vuoden pidennetyn takuun rekisteröityäsi tuotteen Nikonin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
| Objektiivityyppi | Vakio ja keskipitkä tele |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Kinovastaavuus | 85 mm |
| Katselukulma | 28° |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/1.2 |
| Pienin aukko | f/16 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 85 cm |
| Suurennussuhde | 0.11x |
| Linssirakenne | 15/10 |
| Himmennin | 11 |
| Suotimen halkaisija | 82 mm |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| Myyntipaketin Sisältö | Nikkor Z 85mm f/1.2 S -objektiivi, LC-82B ja LF-N1 -linssinsuojat, HB-106 vastavalosuoja, CL-C2 -objektiivilaukku |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 102.5 x 141.5 mm |
| Paino | 1160 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuVarmista saatavuus
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Vakio ja keskipitkä tele |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Kinovastaavuus | 85 mm |
| Katselukulma | 28° |
| Kuvanvakaaja | Ei |
















