Voigtländer Nokton 28mm f/1.5 Asph. -objektiivi, Nikon Z

SKU
24V121515
1 039,00 €
Loppu varastosta
Tuotevariaatiot
VAIHTOTARJOUS NYKYISISTÄ LAITTEISTASI
MERKKI JA MALLIKUNTOLUOKITUS


Nokton 28mm f/1.5 Aspherical Lens Voigtländerltä on objektiivi, joka tarjoaa laajan näkökentän ja erinomaisen suorituskyvyn hämärissä olosuhteissa. Tässä objektiivissa on tarkka manuaalitarkennus. Kaksi asfääristä linssielementtiä parantavat merkittävästi kuvan terävyyttä ja tarkkuutta. Laajan polttovälin ansiosta tämä kiinteä objektiivi on ihanteellinen maisema- ja arkkitehtuurivalokuvaukseen. 12-lamellinen himmennin täydentää kirkasta suurinta aukkoa ja luo kuviin kauniin ja tasaisen bokehin. Objektiivissa on kestävä metallinen runko, joka takaa sen pitkäikäisyyden.

Nokton 28mm f/1.5 -objektiivissa on kaksi asfääristä linssiä ja kaksi poikkeavaa osittaista dispersiolinssiä, jotka ovat osa objektiivin optista rakennetta, joka koostuu 10 elementistä 8 ryhmässä. Objektiivissa on elektroniset liitännät tietojen välittämiseksi rungon kanssa.

Lisäominaisuudet
  • Minimitarkennusetäisyys n. 28 cm mahdollistaa tarkan työskentelyn läheltä kohteesta.
  • Ultrakirkas f/1.5 suurin aukko takaa huipputason suorituskyvyn heikossa valossa ja mahdollistaa vaivattoman bokehin luomisen.
  • Metallinen tarkennusrengas, jossa timanttikuvio, parantaa otteen ja mukavuuden.
  • Aukonsäätörenkaassa, joka on lähellä objektiivin etuosaa, voidaan tehdä nopeita aukon säätöjä.
  • Mukana toimitettu metallinen vastavalosuoja estää ei-toivotun valon pääsyn objektiiviin ja suojaa etulinssiä vahingossa tapahtuvilta iskuilta.


ObjektiivityyppiLaajakulma
TarkennustapaManuaalinen
ObjektiivikiinnitysNikon Z
Katselukulma74.6°
KuvanvakaajaEi
Suurin aukkof/1.5
    78e742246d6527f94a9c450efdd6b478ea5f6d2f521953cdb578bfe388d11d95 3.16.165.149 Copyright © 2019 Osakeyhtiö Osk. Rajala