Zeiss Otus ML 35mm f/1.4 -objektiivi, Canon RF

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Ennakkotilaustuote! Toimitukset alkavat arvion mukaan huhtikuussa.
ZEISS Otus ML 35mm f/1.4 on huippuluokan manuaalitarkenteinen laajakulmaobjektiivi täyden kennokoon Canoon RF -rungolle. Se on suunniteltu valokuvaajille ja elokuvantekijöille, jotka arvostavat tarkkuutta, käsityötaitoa ja poikkeuksellista optista suorituskykyä. Monipuolinen 35 mm polttoväli yhdistettynä nopeaan f/1.4-aukkoon tekee siitä erinomaisen kadun, dokumentti-, matka- ja muotokuvaukseen sekä luovaan vähäisen valon kuvaamiseen.
Objektiivi tuottaa tunnetun ZEISS-ilmeen, tarjoten poikkeuksellista tarkkuutta, korkean mikrokontrastin ja luonnollisen värintoiston koko kuvan alalla. ZEISS T* -pinnoite vähentää heijastuksia ja haamukuvia, ja 10-lamellinen himmennin tuottaa pehmeän ja houkuttelevan bokehin. Kestävä metallirakenne, tarkka tarkennusrengas ja de-clickattava aukkorengas tekevät objektiivista erinomaisen valinnan myös videotuotantoon, jossa tarvitaan tuntumaa ja luotettavaa hallintaa.
Keskeiset ominaisuudet
- f/1.4-aukko vähäiseen valoon ja matalaan syväterävyyteen
- ZEISS T* -pinnoite vähentää haamukuvia ja heijastuksia
- 10-lamellinen himmennin tuottaa pehmeän bokehin
- Portaaton aukkorengas videokäyttöön
- Kestävä metallirakenne ja ensiluokkainen tuntuma käyttöön
| Objektiivityyppi | Normaali |
|---|---|
| Tarkennustapa | Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Canon RF |
| Katselukulma | 63° |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/1.4 |
| Pienin aukko | f/16 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 30 cm |
| Suurennussuhde | 0.17x |
| Linssirakenne | 15/11 |
| Himmennin | 10 |
| Suotimen halkaisija | 67 mm |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| Myyntipaketin Sisältö | Objektiivi, vastavalosuoja, etu- ja takasuoja |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 77 x 101 mm |
| Paino | 717 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 24 kk |
- Helsinki, MikonkatuTilapäisesti loppu
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Normaali |
|---|---|
| Tarkennustapa | Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Canon RF |
| Katselukulma | 63° |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/1.4 |


















