Nikkor Z 17-28mm f/2.8 -objektiivi

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Säästä Nyt -kampanja 30.4.-27.7.2026
Osta Nikonin säästökampanjaan kuuluva tuote ja saat välittömän alennuksen! Alennus on jo vähennetty hinnasta, joten sinun ei tarvitse rekisteröidä tuotteita.
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Nikkor Z 17-28mm f/2.8 on kevyt, kompakti ja valovoimainen ultra-laajakulmazoom-objektiivi, joka on suunniteltu Nikon Z -sarjan peilittömille järjestelmäkameroille.
Suuri f/2.8 valovoima tuottaa tyylikkään bokeh-efektin ja mahdollistaa hämärässä kuvaamisen ilman erillistä valoa. 17-28mm polttoväli soveltuu erinomaisesti tapahtuma-, arkkitehtuuri- ja maisemakuvaamiseen. Nopea, tarkka ja lähes äänetön automaattitarkennus toimii hyvin myös nopeissakin tilanteissa soveltuen myös videokuvaamiseen.
Kevyt ja kompakti objektiivi kulkee helposti mukana kaikkialla ja sääsuojatun rakenteen ansiosta kuvaaminen onnistuu hankalissakin olosuhteissa. Objektiivin lähin tarkennusetäisyys on 19cm ja siihen sopii 67mm kierteellä varustetut suotimet.
Nikkor Z - 5 vuoden pidennetty takuu!
Osta Nikkor Z -sarjaan kuuluva objektiivi ja saat 5 vuoden pidennetyn takuun rekisteröityäsi tuotteen Nikonin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
| Objektiivityyppi | Laajakulmazoom |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | 103° - 75° |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/2.8 |
| Pienin aukko | f/22 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 19 cm |
| Suurennussuhde | 0.19x |
| Linssirakenne | 13/11 |
| Himmennin | 9 |
| Suotimen halkaisija | 67 mm |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| Tarkennusmoottori | STM-askelmoottori |
| Myyntipaketin Sisältö | Objektiivi, vastavalosuoja, etu- ja takasuoja, suojapussi |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 75 x 101 mm |
| Paino | 450 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuTilapäisesti loppu
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Laajakulmazoom |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | 103° - 75° |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/2.8 |























