Yashica FX-D S300 Digital Film Simulation Camera with EVF

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
YASHICA FX-D S300 Digital Film Simulation Camera yhdistää klassisen filmikameran tunnelman moderniin digitaaliseen kuvaukseen. Ikonisen YASHICA FX-3 -kameran inspiroima muotoilu tuo kuvaamiseen analogisen kokemuksen, jossa jokainen ruutu tuntuu harkitulta ja merkitykselliseltä. Filmikameratyylinen filminsiirtovipu, sisäänrakennetut filmisimulaatiot ja klassinen käyttötyyli tekevät kuvaamisesta elämyksen, joka kannustaa hidastamaan ja keskittymään hetkeen.
Kamerassa on kuusi valmista YASHICA-filmisimulaatiota: Ruby 60s, Sapphire 70s, Yashica 400, Golden 80s, Mono 400 ja B&W 400. Niiden avulla kuviin voi luoda erilaisia analogisia tunnelmia suoraan kamerassa ilman erillistä jälkikäsittelyä. Edistyneiden kuvasäätöjen ansiosta käyttäjä voi myös rakentaa omia väriprofiilejaan ja tallentaa ne helposti myöhempää käyttöä varten.
FX-D S300 hyödyntää 50 megapikselin 1/1,56 tuuman kennoa, joka tallentaa runsaasti yksityiskohtia ja luonnollista sävytoistoa. Valovoimainen 24 mm f/1.8 -objektiivi yhdessä 3-akselisen optisen kuvanvakaimen kanssa auttaa tuottamaan teräviä kuvia myös haastavammissa kuvaustilanteissa. Crop-to-zoom-rakenne ja 2,5x digitaalinen zoom tarjoavat lisää joustavuutta eri kuvaustilanteisiin säilyttäen samalla kompaktin rakenteen.
Sisäänrakennettu elektroninen etsin tekee sommittelusta tarkkaa myös kirkkaassa valaistuksessa ja tuo kuvauskokemukseen perinteisen kameratuntuman. Kameran Digital Mode puolestaan mahdollistaa nopean ja suoraviivaisen kuvaamisen silloin, kun tilanteet muuttuvat nopeasti tai haluat mahdollisimman helpon digitaalisen työnkulun.
YASHICA FX-D S300 yhdistää nostalgisen filmikameratunnelman ja modernin teknologian tavalla, joka sopii niin luovaan katukuvaukseen, matkalle kuin jokapäiväiseen sisällöntuotantoon.
Ominaisuudet
- 50 MP 1/1,56” kuvakenno
- 24 mm f/1.8 -objektiivi
- 3-akselinen optinen kuvanvakain
- 2,5x digitaalinen zoom
- Sisäänrakennettu elektroninen etsin (EVF)
- Kuusi YASHICA-filmisimulaatiota
- Mukautettavat kuvasäädöt ja omat reseptit
- Filmikameratyylinen filminsiirtovipu
- Digital Mode nopeaan kuvaamiseen
| Kennotyyppi | CMOS |
|---|---|
| Megapikseliä | 50 |
| Tallennusmuoto | JPEG |
| Videoformaatti | MPEG-4, H.264 |
| Videotaajuus | 4K 3840x2160: 30 fps 2.7K 2688x1512: 60, 30 fps FHD 1920x1080: 120, 60, 30 fps HD 1080x720: 120, 60, 30 fps |
| Kuvasuhde | 4:3, 16:9 |
| Etsin | Elektroninen |
| Näyttö | Kääntyvä, 2.8" |
| Kinovastaavuus | 24mm |
| Digitaalinen zoom | 2.5x |
| Kuvanvakaaja | Kyllä |
| Suurin aukko | f/1.8 |
| WiFi | Kyllä |
| Muistikortti | SD, SDHC, SDXC |
| Liitännät | 3.5mm Mic, USB-C |
| Mitat | 120 x 81 x 81 mm |
| Paino | 360 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuTilapäisesti loppu
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Kennotyyppi | CMOS |
|---|---|
| Megapikseliä | 50 |
| Tallennusmuoto | JPEG |
| Videoformaatti | MPEG-4, H.264 |
| Videotaajuus | 4K 3840x2160: 30 fps 2.7K 2688x1512: 60, 30 fps FHD 1920x1080: 120, 60, 30 fps HD 1080x720: 120, 60, 30 fps |
| Kuvasuhde | 4:3, 16:9 |








