Nikkor Z 135mm f/1.8 S Plena -objektiivi

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Säästä Nyt -kampanja 30.4.-27.7.2026
Osta Nikonin säästökampanjaan kuuluva tuote ja saat välittömän alennuksen! Alennus on jo vähennetty hinnasta, joten sinun ei tarvitse rekisteröidä tuotteita.
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Kun vaadit parasta muotokuvausobjektiivia, Nikon Nikkor Z 135mm f/1.8 S on ykkösvalintasi. Tämä huippuvalovoimainen teleobjektiivi on suunniteltu nimenomaan muotokuvaajille tarjoten optisen suunnittelun ja suorituskyvyn huippuluokkaa.
Optinen suunnittelu edustaa Nikonin S-sarjan huippua, ja tulos näkyy kuvissa. Jo täydellä aukolla objektiivi on terävä kuin partaveitsi, ja väri- sekä optiset virheet ovat käytännössä olemattomia. Terävyyden lisäksi erityistä huomiota on kiinnitetty epäterävyysalueeseen, ja tuloksena on uskomattoman tasainen ja kaunis bokeh. Suuren linssinhalkaisijan ansiosta vinjetointi on minimoitu.
Automaattitarkennus toimii kahdella erillisellä askelmoottorilla, jotka yhdessä tarjoavat nopean, hiljaisen ja erittäin tarkan tarkennuksen, sekä still- että videokuvauksessa. Käsitarkennusrengas on täysin mukautettavissa vastaamaan juuri sinun tarpeitasi, ja aukon säätö liikkuu pehmeästi videokuvauksen sujuvuuden varmistamiseksi.
Optinen rakenne koostuu 16 elementistä 14 ryhmässä. Etulinssi on suunniteltu torjumaan lyhyen aallonpituuden valoa, ja mukana on asfäärinen elementti sekä neljä Extra-lo Dispersion -elementtiä. Nikonin huipputason ARNEO ja Nano Crystal Coat -pinnoitteet vähentävät tehokkaasti värivirheitä ja linssiheijastuksia, joten kuvanlaatu säilyy huippuluokkaisena kaikissa tilanteissa. 11-lehtinen himmennin luo kauniin ja pehmeän epäterävyysalueen myös pienillä aukoilla.
Nikkor Z - 5 vuoden pidennetty takuu!
Osta Nikkor Z -sarjaan kuuluva objektiivi ja saat 5 vuoden pidennetyn takuun rekisteröityäsi tuotteen Nikonin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
| Objektiivityyppi | Vakio ja keskipitkä tele |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | 18° 10' |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/1.8 |
| Pienin aukko | f/16 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 82 cm |
| Suurennussuhde | 0.2x |
| Linssirakenne | 16/14 |
| Himmennin | 11 |
| Suotimen halkaisija | 82 mm |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| Myyntipaketin Sisältö | Objektiivi, HB-108 vastavalosuoja, suojapussi, etu- ja takasuoja |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 98 x 139.5 mm |
| Paino | 995 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuTilapäisesti loppu
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Vakio ja keskipitkä tele |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | 18° 10' |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/1.8 |



















