Nikkor Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR -objektiivi

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Säästä Nyt -kampanja 30.4.-27.7.2026
Osta Nikonin säästökampanjaan kuuluva tuote ja saat välittömän alennuksen! Alennus on jo vähennetty hinnasta, joten sinun ei tarvitse rekisteröidä tuotteita.
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Nikkor Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR on kuvanvakaajalla varustettu kevyt supertelezoom-objektiivi Nikon Z -sarjan peilittömille järjestelmäkameroille.
180-600mm polttoväli soveltuu erinomaisesti lintujen ja villieläinten kuvaamiseen sekä yleisestikin luonto- ja urheilukuvaamiseen.
VR-kuvanvakaaja sekä sisäinen zoom vähentävät tehokkaasti kuvaan muodostuvia tärähdyksiä jopa käsivaralta kuvattaessa.
STM-tarkennusmoottori on erittäin nopea, tarkka ja lähes äänetön, jonka ansiosta voit kuvata huoletta nopeastikin eteen tulevat tilanteet.
Objektiivi on roiske- ja pölysuojattu joten se soveltuu heikompiinkin kuvausolosuhteisiin. Objektiivin lähin tarkennusetäisyys on 1.3-2.4m ja siihen sopii kaikki 95mm kierteellä varustetut suotimet.
Nikkor Z - 5 vuoden pidennetty takuu!
Osta Nikkor Z -sarjaan kuuluva objektiivi ja saat 5 vuoden pidennetyn takuun rekisteröityäsi tuotteen Nikonin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
| Objektiivityyppi | Telezoom |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | 13°40′ – 4°10′ |
| Kuvanvakaaja | Kyllä |
| Suurin aukko | f/5.6-6.3 |
| Pienin aukko | f/32-36 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 1.3 m |
| Suurennussuhde | 0.25x |
| Linssirakenne | 25/17 |
| Himmennin | 9 |
| Suotimen halkaisija | 95 mm |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| Tarkennusmoottori | STM-askelmoottori |
| Myyntipaketin Sisältö | Objektiivi, HB-109 vastavalosuoja, suojapussi, hihna etu- ja takasuoja |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 110 x 315.5 mm |
| Paino | 2140 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuVarmista saatavuus
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereVarmista saatavuus
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluVarmista saatavuus
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Telezoom |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | 13°40′ – 4°10′ |
| Kuvanvakaaja | Kyllä |
| Suurin aukko | f/5.6-6.3 |













