Nikkor Z 26mm f/2.8 -objektiivi

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Säästä Nyt -kampanja 30.4.-27.7.2026
Osta Nikonin säästökampanjaan kuuluva tuote ja saat välittömän alennuksen! Alennus on jo vähennetty hinnasta, joten sinun ei tarvitse rekisteröidä tuotteita.
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Nikkor Z 26mm f/2.8 on pieni, mutta monipuolinen laajakulma-pannukakkuobjektiivi täyden kennokoon Nikon Z -järjestelmäkameroille.
Vain 125 grammaa painava, fyysisesti noin 23.5mm pitkä ja vaatimattoman näköinen Nikkor Z 26mm f/2.8 sopii täydellisesti esimerkiksi katukuvaukseen, tai muihin hienovaraisiin kuvaustilanteisiin. Objektiivin mukana tuleva vastavalosuoja on myös suunniteltu mahdollisimman hienovaraiseksi, eikä se kasvata objektiivin kokoa kuin nimellisesti.
Monipuolisen 26mm polttovälinsä ansiosta objektiivi soveltuu mainiosti myös maisemakuvaukseen, ja f/2.8 valovoima mahdollistaa laadukkaat kuvat esimerkiksi sisätiloissa. Myös vain 20cm lähin tarkennusetäisyys antaa paljon mahdollisuuksia lähikuvaukseen. Objektiivin rakenne on kattavasti suojattu pölyltä ja vesiroiskeilta, joten se soveltuu käytettäväksi haastavimmissakin olosuhteissa.
Nikkor Z - 5 vuoden pidennetty takuu!
Osta Nikkor Z -sarjaan kuuluva objektiivi ja saat 5 vuoden pidennetyn takuun rekisteröityäsi tuotteen Nikonin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
| Objektiivityyppi | Laajakulma |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Kinovastaavuus | 26 mm |
| Katselukulma | 79° |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/2.8 |
| Pienin aukko | f/16 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 20 cm |
| Suurennussuhde | 0.19x |
| Linssirakenne | 8/6 |
| Himmennin | 7 |
| Suotimen halkaisija | 52 mm |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| Myyntipaketin Sisältö | Nikkor Z 26mm f/2.8 -objektiivi, LC-K108 ja LF-N1 -linssinsuojat, HB-111 vastavalosuoja |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 70 x 23.5 mm |
| Paino | 125 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuTilapäisesti loppu
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Laajakulma |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Kinovastaavuus | 26 mm |
| Katselukulma | 79° |
| Kuvanvakaaja | Ei |












