Nikkor Z 70-180mm f/2.8 -objektiivi

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Säästä Nyt -kampanja 30.4.-27.7.2026
Osta Nikonin säästökampanjaan kuuluva tuote ja saat välittömän alennuksen! Alennus on jo vähennetty hinnasta, joten sinun ei tarvitse rekisteröidä tuotteita.
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Nikkor Z 70-180mm f/2.8 on kevyt ja kompakti telezoomobjektiivi Nikon Z -sarjan peilittömille järjestelmäkameroille. 70-180mm polttoväli soveltuu erinomaisesti urheilu- ja luontokuvaamiseen.
Objektiivissa on koko polttovälin kattava suuri f/2.8 valovoima, joka mahdollistaa heikommassa valossa kuvaamisen ilman erillistä valoa tai salamaa. Lisäksi suuri valovoima tuottaa tyylikkään bokeh-efektin yhdessä 9-himmenninlehden kanssa.
STM-tarkennusmoottori on erittäin nopea, tarkka ja lähes äänetön, jonka ansiosta voit kuvata huoletta nopeastikin eteen tulevat tilanteet.
Objektiivi on roiske- ja pölysuojattu joten se soveltuu hankalempiinkin kuvausolosuhteisiin. Objektiivin lähin tarkennusetäisyys on 27cm ja siihen sopii kaikki 67mm kierteellä varustetut suotimet.
Nikkor Z - 5 vuoden pidennetty takuu!
Osta Nikkor Z -sarjaan kuuluva objektiivi ja saat 5 vuoden pidennetyn takuun rekisteröityäsi tuotteen Nikonin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
| Objektiivityyppi | Telezoom |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | 34° 20′ - 13° 40′ |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/2.8 |
| Pienin aukko | f/22 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 27 cm |
| Suurennussuhde | 0.48x |
| Linssirakenne | 19/14 |
| Himmennin | 9 |
| Suotimen halkaisija | 67 mm |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| Tarkennusmoottori | STM-askelmoottori |
| Myyntipaketin Sisältö | Objektiivi, HB-113 vastavalosuoja, suojapussi, etu- ja takasuoja |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 83.5 x 151 mm |
| Paino | 795 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuVarmista saatavuus
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereVarmista saatavuus
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuVarmista saatavuus
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluVarmista saatavuus
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Telezoom |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | 34° 20′ - 13° 40′ |
| Kuvanvakaaja | Ei |
| Suurin aukko | f/2.8 |





















