Nikkor Z 400mm f/4.5 VR S -objektiivi

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Säästä Nyt -kampanja 30.4.-27.7.2026
Osta Nikonin säästökampanjaan kuuluva tuote ja saat välittömän alennuksen! Alennus on jo vähennetty hinnasta, joten sinun ei tarvitse rekisteröidä tuotteita.
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Nikkor Z 400mm f/4.5 VR S on erittäin kevyt ja kompakti superteleobjektiivi, joka tarjoaa tinkimätöntä laatua urheilu- ja luontokuvaajille.
S-sarjaan kuuluva vain 1245 gramaa painava 400mm objektiivi mahdollistaa kuvaamisen käsivaraltakin tuottaen teräviä kuvia kulmasta kulmaan. Objektiivi tuottaa tyylikkään bokeh-efektin sekä väri- ja kontrastirikkaan lopputuloksen.
Tehokas 5.5 askeleen VR-kuvanvakaaja minimoi ylimääräsiä tärähdyksiä käsivaralta kuvattaessa. Nopea ja lähes äänetön automaattitarkennus reagoi täsmällisesti kaikkiin tilanteisiin ja soveltuu erinomaisesti myös videokuvaamiseen.
Objektiivi on pöly- ja roiskesuojattu, joten kuvaaminen onnistuu heikommissakin olosuhteissa. Fluorikidepinnoite hylkii vettä ja rasvaa sekä Nanokidepinnoite ehkäisee tehokkaasti kuvaan muodostuvia heijastuksia ja haamukuvia.
Z 400mm objektiivi on yhteensopiva Z-sarjan 1.4- ja 2-kertaisen telejatkeen kanssa kasvattaen polttovälin jopa 560 tai 800mm asti.
10.2.23 Firmware v1.10 - Lataa täältä>>
Nikkor Z - 5 vuoden pidennetty takuu!
Osta Nikkor Z -sarjaan kuuluva objektiivi ja saat 5 vuoden pidennetyn takuun rekisteröityäsi tuotteen Nikonin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
| Objektiivityyppi | Tele |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Kinovastaavuus | 400 mm |
| Katselukulma | 4° |
| Kuvanvakaaja | Kyllä |
| Suurin aukko | f/4.5 |
| Pienin aukko | f/32 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 2,5 m |
| Suurennussuhde | 0.16x |
| Linssirakenne | 19/13 |
| Himmennin | 9 |
| Suotimen halkaisija | 95 mm |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| Tarkennusmoottori | Askelmoottori |
| Myyntipaketin Sisältö | Objektiivi, HB-105 -vastavalosuoja, laukku, etu- ja takasuoja |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 104 x 234,5 mm |
| Paino | 1 245 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuVarmista saatavuus
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuVarmista saatavuus
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Tele |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Kinovastaavuus | 400 mm |
| Katselukulma | 4° |
| Kuvanvakaaja | Kyllä |




















