Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S Macro -objektiivi

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Nikon Säästä Nyt -kampanja 30.4.-27.7.2026
Osta Nikonin säästökampanjaan kuuluva tuote ja saat välittömän alennuksen! Alennus on jo vähennetty hinnasta, joten sinun ei tarvitse rekisteröidä tuotteita.
Kaikki kampanjaan kuuluvat tuotteet löydät TÄÄLTÄ>>
Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S Micro on kevyt ja kompakti, mutta samaan aikaan laadukas ja valovoimainen makro-objektiivi, joka on varustettu tehokkaalla VR-kuvanvakaajalla.
Objektiivin nopea, tarkka ja lähes äänetön tarkennus soveltuu erinomaisesti mm. hyönteisten ja muiden pienien kohteiden yksityiskohtaiseen kuvaamiseen kuin myös tyylikkäiden muotokuvien ottamiseen. Objektiivin lähin tarkennusetäisyys on 29 cm.
Objektiivi tarjoaa 1:1 kuvaussuhteen sekä suuren f/2.8 valovoiman, joka tuottaa tyylikkään bokeh-efektin kuviin sekä mahdollistaa kuvaamisen hämärässäkin ilman erillistä valoa. Optiikassa käytetyt ARNEO ja nanokidepinnoitteet vähentävät kuvaan muodostuvia heijastuksia ja haamukuvia.
Sääsuojatun rakenteen ansiosta objektiivi sopii käytettäväksi haastavemmissakin kuvausolosuhteissa. Objektiiviin sopii 62mm kierteellä olevat suotimet.
Nikkor Z - 5 vuoden pidennetty takuu!
Osta Nikkor Z -sarjaan kuuluva objektiivi ja saat 5 vuoden pidennetyn takuun rekisteröityäsi tuotteen Nikonin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
| Objektiivityyppi | Makro |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | FX: 23° 10', DX: 15° 20' |
| Kuvanvakaaja | Kyllä |
| Suurin aukko | f/2.8 |
| Pienin aukko | f/32 |
| Lähin tarkennusetäisyys | 29 cm |
| Suurennussuhde | 1x |
| Linssirakenne | 16/11 |
| Himmennin | 9 |
| Suotimen halkaisija | 62 mm |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| Tarkennusmoottori | Ultraäänimoottori |
| Myyntipaketin Sisältö | Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S Macro -objektiivi, etulinssin suojus LC-62B, objektiivin takasuojus LF-N1, vastavalosuoja HB-99, objektiivilaukku CL-C2 |
| Mitat (Halkaisija x Pituus) | 85 x 140 mm |
| Paino | 630 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 12 kk |
- Helsinki, MikonkatuTilapäisesti loppu
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuVarmista saatavuus
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluVarmista saatavuus
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Objektiivityyppi | Makro |
|---|---|
| Tarkennustapa | Automaattinen, Manuaalinen |
| Objektiivikiinnitys | Nikon Z |
| Katselukulma | FX: 23° 10', DX: 15° 20' |
| Kuvanvakaaja | Kyllä |
| Suurin aukko | f/2.8 |













