Panasonic Lumix S1 II -järjestelmäkamera
Panasonic Lumix S1 II + S 24-105mm f/4 Macro OIS -järjestelmäkamera4 069,00 € Normaali hinta 5 089,00 €

| MERKKI JA MALLI | KUNTOLUOKITUS | |
|---|---|---|
| ||
Panasonic Kamera + Objektiivi -kampanja
Osta Panasonic Lumix S-sarjaan kuuluva -järjestelmäkamera yhdessä kampanjaan kuuluvan objektiivin kanssa ja saat 200 euron välittömän alennuksen.
Kaikki kampanjaan kuuluvat kamerat ja objektiivit sekä tarkemmat kampanjatiedot löydät TÄÄLTÄ>>
Kampanja on voimassa 10.5.2026 asti.
Panasonic Lumix S1II on ammattivalokuvaajille ja -videokuvaajille suunniteltu täyskennoinen hybridikamera, joka yhdistää nopean suorituskyvyn, laajan dynaamisen alueen ja LUMIXin väritieteeseen pohjautuvan kuvanlaadun. Uuden sukupolven Venus Engine -prosessorin ja hiljattain kehitetyn 24,1 megapikselin osittain pinotun CMOS-kennon ansiosta kamera kykenee nopeampaan datan lukuun ja käsittelyyn, mikä mahdollistaa erittäin tarkat still-kuvat ja nopeat videotallennusmuodot – jopa 5.1K 60p ja 4K 120p.
Kuvaajille tärkeä dynaaminen alue yltää V-Log-kuvauksessa jopa 15 aukon laajuuteen alle 30p-tallennuksella, ja uudet videotilat, kuten Open Gate 5.1K 60p, laajentavat luovan työskentelyn mahdollisuuksia entisestään. Kamera tukee myös ARRI LogC3 -profiilia (DMW-SFU3A-päivitysavaimella), joka tuo lisää joustavuutta ammattimaisiin tuotantoihin.
LUMIX S1II:n automaattitarkennus on varustettu tekoälypohjaisella Phase Hybrid AF -järjestelmällä, joka tunnistaa ja seuraa tarkasti silmiä, kasvoja ja nopeita liikkeitä. "Urban Sports" -tunnistustila on suunniteltu erityisesti vauhdikkaisiin tilanteisiin, kuten rullalautailuun tai parkouriin. Kuvanvakain ja Real Time LUT -tuki tekevät kuvaamisesta hallittua ja tyyliltään tarkkaa, myös käsivaralta kuvatessa.
Valokuvauksessa kamera mahdollistaa jopa 70 kuvan sarjakuvauksen sekunnissa ilman etsinkuvan pimennystä. SH-pre-burst-tila tallentaa hetkiä jo ennen laukaisinta, varmistaen että tärkeät tapahtumat eivät jää tallentamatta. Korkean resoluution tila (96 MP) ja HEIF-kuvamuoto tuovat lisää vaihtoehtoja laadukkaaseen tallennukseen.
Työnkulun kannalta S1 II tarjoaa yhteensopivuuden mm. LUMIX Lab- ja Flow-sovellusten, Capture Onen ja Frame.io:n kanssa. Lisäksi asetuksia voi siirtää eri kamerarunkojen välillä, mikä nopeuttaa käyttöä tuotantoympäristössä. Tuleva laiteohjelmistopäivitys tuo mukanaan mm. usean kuvasuhteen kuvamerkinnät, mikä lisää suunnittelun ja rajauksen joustavuutta.
Kameran ergonomia tukee vaativaa käyttöä – mukana on Photo/Video/S&Q-kytkin, kallistettava ja vapaakulmainen takamonitori, selkeä etsin sekä Hybrid/Crop Zoom, joka tuo lisää liikkumavaraa kenttäkuvaukseen.
Panasonic Lumix S1II on tehokas ja muuntautuva työkalu kuvaajille, jotka haluavat yhdistää nopeuden, tarkkuuden ja luovan ilmaisun yhdessä rungossa.
Panasonic Lumix - 5 vuoden laajennettu takuu!
Osta kyseinen Panasonic Lumix S -sarjan tuote ja saat 5 vuoden laajennetun takuun rekisteröityäsi tuotteen Panasonicin sivuilla.
Tuote tulee rekisteröidä 90 päivän sisällä ostohetkestä.
Kampanja on voimassa 31.3.2027 asti.
| Kennotyyppi | 35mm Full Frame, CMOS |
|---|---|
| Megapikseliä | 24,1 |
| ISO-herkkyysalue | 100-51200 (50-204800) |
| Tallennusmuoto | JPEG, RAW, HEIF |
| Videoformaatti | H.264, H.265 |
| Kuvasuhde | 1:1, 4:3, 16:9, 3:2 |
| Mikrofoni | Sisäänrakennettu stereomikrofoni |
| Etsin | Elektroninen |
| Etsimen peitto | 100% |
| Etsimen resoluutio | 5.76 MP |
| Näyttö | Kääntyvä, Kosketus, 3", 1 840 000 pistettä |
| Tarkennuspisteitä | Kontrastitarkennus, Vaihetarkennus, 779 pistettä |
| Tarkennustapa | Ennakoiva tarkennus, Itselaukaisu, Seuraava tarkennus, Kertatarkennus, Jatkuva tarkennus, Kosketustarkennus, Kasvojentunnistus |
| Kuvausohjelmat | Automaattinen, Suljinajan esivalinta, Aukon esivalinta, Manuaali |
| Valotuksen korjaus | +/-5 EV (1/3 EV) |
| Suljinaika max. | 1800 s |
| Suljinaika min. | 1/16000 s |
| Itselaukaisin | 2 s, 10 s |
| Sarjakuvausnopeus | 70 kuvaa/s |
| Objektiivikiinnitys | Leica L |
| Kuvanvakaaja | 5-akselinen |
| Sääsuojaus | Kyllä |
| WiFi | Kyllä |
| GPS | Yhteensopivan mobiililaitteen kautta |
| Muistikortti | CFexpress Type B, SD, SDHC, SDXC |
| Liitännät | 3.5mm kuulokeliitäntä, HDMI, 3.5mm Mic, Bluetooth, 2.5mm Remote, USB Type-C |
| Akku | DMW-BLK22 |
| Mitat | 134.37 x 102.36 x 91.69 mm |
| Paino | 798 g |
| Väri | Musta |
| Takuu | 24 kk |
- Helsinki, MikonkatuVarmista saatavuus
Mikonkatu 7 00100 Helsinki020 7530 281ma-pe 9.00-18.00 la 10.00-16.00 su Suljettu - TampereTilapäisesti loppu
Tuomiokirkonkatu 34 33100 Tampere020 7530 260ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - TurkuTilapäisesti loppu
Yliopistonkatu 13 20100 Turku020 753 0201, 020 753 0202ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu - OuluTilapäisesti loppu
Hallituskatu 13-17 90100 Oulu020 7530 265ma-pe 10.00-18.00 la 10.00-15.00 su Suljettu
| Kennotyyppi | 35mm Full Frame, CMOS |
|---|---|
| Megapikseliä | 24,1 |
| ISO-herkkyysalue | 100-51200 (50-204800) |
| Tallennusmuoto | JPEG, RAW, HEIF |
| Videoformaatti | H.264, H.265 |
| Kuvasuhde | 1:1, 4:3, 16:9, 3:2 |




























